یکی از روش‌های کم‌تهاجم و موثر برای جوانسازی پوست و رفع خطوط صورت و گردن،بوتاکس میباشد. این روش بسیار ایمن و کم عارضه است و نسبت به بسیاری از اعمال جراحی هزینه کمتری دارد.

تزریق بوتاکس عوارض بسیار کمی دارد . بیشتر اوقات عوارض آن به دلیل این است که توسط افراد غیر متخصص تزریق میشود.به همین دلیل تزریق بوتاکس باید  در کلینیک های معتبر پوست و مو و مطب پزشک متخصص انجام شود.


عوارض عمومی بوتاکس

1.قرمزی وتورم 

قرمزی وتورم واکنش طبیعی بدن به هر روش درمانی میباشد. معمولاً  این عوارض خفیف تا متوسط هستند و به درمان نیاز ندارندو چند ساعت بعد برطرف می‌شوند. شدت قرمزی وتورم به میزان بوتاکس تزریق شده و ضخامت سوزن تزریق بستگی دارد.اما پزشک با تجربه میتواند تا حد زیادی شدت این عوارض را کم کند.با استفاده از سوزن‌های باکیفیت، تزریق آهسته‌ و مقادیر کم بوتاکس و همچنین استفاده از کمپرس سرد پس از اتمام تزریق، میتوان شدت قرمزی و تورم  را کم کرد.

2.درد

در تزریق بوتاکس ،میزان درد به آستانه‌ی تحمل درد فرد بستگی دارد.گاهی اوقات قبل از تزریق برای کاهش درد از کرم‌های بی‌حسی موضعی یا کمپرس سرد استفاده می‌شود . امکان دارد درد تا ۳۰ دقیقه بعد از اتمام تزریق مچنان درد وجود داشته باشد.

3.سردرد و تهوع

سردرد و تهوع ،شایع‌ترین عوارض بوتاکس میباشد.البته سردرد و تهوع معمولاً خفیف است و بیشتر برای کسانی رخ میدهد که اولین تزریق بوتاکس را انجام می‌دهند .امکان دارد این عوارض تا چند روز بعد از تزریق ماندگار باشد.

هنوز علت سردرد و تهوع بعد از تزریق بوتاکس مشخص نشده است اما استرس و سابقه‌ی سردردهای میگرنی در ایجاد آن‌ها موثرند. برای درمان سردرد میتوانید داروهای مسکن یا قرص‌های ضد میگرن معمولی استفاده کنید.

 

عوارض بوتاکس چیست؟

 


4.کبودی

چون در بوتاکس عروق خونی محل تزریق سوراخ میشود،فرد دچار کبودی میشود. این اتفاق معمولاً به این دلیل اتفاق می افتد که پیش از تزریق بوتاکس محل عروق خونی،به خوبی شناسایی نشده‌اند. پزشکان غیرمتخصص و افراد غیر پزشک  چون با آناتومی صورت و گردن آشنایی ندارند امکان دارد در طی فرآیند تزریق به عروق خونی آسیب بزنند. کبودی بیشتر زمانی مشاهده می‌شود که پزشک مهارت و تجربه‌ی کافی در تزریق بوتاکس نداشته باشد.

حداقل ۷ روز پیش از تزریق باید از مصرف آسپیرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مثل ژلوفن) خودداری کنید تا دچار کبودی نشوید. استفاده از کرم‌های ویتامین K یا کرم‌هایی که حاوی عصاره‌ی گیاه ارنیکا هستند، در رفع کبودی موثرند.

برای پیشگیری از کبودی پوست در تزریق بوتاکس چه اقداماتی باید انجام داد؟

 • در حین تزریق بوتاکس باید حالت نشسته داشته باشید؛
 • باید پیش از تزریق عروق خونی به خوبی شناسایی شوند؛مخصوصا اطراف چشم و سایر بخش‌های مستعد؛
 • پزشک با فشار دادن انگشت خود بر محل تزریق احتمال کبودی را می‌تواند  کاهش دهد.

5.عفونت

اگر تزریق بوتاکس توسط پزشک و در محیط های درمانی انجام شودبه هیچ وجه دچار عفونت نمیشوید. تمامی محلول‌های بوتاکس حاوی مایع نرمال سالین هستند و در دمای ۴ درجه‌ی سانتی‌گراد نگهداری می‌شوند اما باز در محیط‌ های درمانی برای جلوگیری از عفونت، قبل از تزریق پوست شما را به خوبی استریل می‌کنند .


6.واکنش‌های کولینرژیک

یکی از عوارض بوتاکس واکنش‌های کولینرژیک میباشد.این عارضه معمولاً با خشک شدن دهان یا چشم‌ها مشاهده می‌شوند. این عوارض بیشتر در فرآورده‌هایی وجود دارد که از سم بوتولونیوم نوع B ساخته‌ شده‌اند.

 

عوارض بوتاکس چیست؟

 

عوارض بوتاکس در محل تزریق به تفکیک مناطق تحت درمان :

 

عوارض بوتاکس در تزریقات بین دو ابرو

1.افتادگی پلک

در گذشته افتادگی پلک شیوع زیادی داشت اما امروزه در افرادی دیده میشود که تزریق بوتاکس را در مراکز غیر درمانی یا غیرمعتبر انجام می‌دهند. این عارضه به دلیل تزریق نادرست و اثر گذاری ماده‌ی بوتاکس بر عضله‌ی بالا برنده‌ی پلک فوقانی اتفاق می‌افتد.معمولاً ۲ تا ۱۵ روز بعد از تزریق بوتاکس ،افتادگی پلک مشاهده شده و ۲ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا بهبود یابد. 

اقدامات لازم برای پیشگیری از افتادگی پلک در تزریق بوتاکس :

 • بعد از تزریق بوتاکس به جلو خم نشوید. به محل تزریق دست نزنید و آن را نمالید.
 • هیچگاه  در حین تزریق، نواحی تحت درمان را ماساژ ندهید
 •  بهتر است برای جذب سربع بوتاکس  ۲-۳ ساعتبعد از تزریق به طور مداوم عضلات مورد نظر را به کار بگیرید و با آن‌ها تمرین کنید. 

 

چه کسانی مستعد افتادگی پلک بعد از بوتاکس هستند؟

 1.  افرادی که سابقه‌ی آسیب یا جراحی در آن ناحیه را دارند
 2. افراد مسن
 3. کسانی که عضله‌ی بالابرنده‌ی پلک آنها به صورت ژنتیکی ضعیف است

2.تورم بافت لنفاوی ابرو و پلک مجاور

این عارضه  بیشتر در کسانی دیده می‌شود که سابقه‌ی تورم  در ناحیه‌ی ابرو و پلک دارند، مخصوصا آن‌هایی که دچار پف صبگاهی چشم می‌شوند.

3.افزایش خطوط مجاور بینی

گاهی با فلج شدن عضلات ناحیه بین ابروها، فعالیت عضلات اطراف بینی بیشتر میشود و خطوط مجاور بینی به ویژه در زمان خندیدن و اخم کردن نمایان تر می‌شوند؛. با تزریق بوتاکس در طرفین بینی می‌توان این مشکل را به خوبی برطرف کرد.

 

عوارض بوتاکس چیست؟

 

 عوارض بوتاکس در تزریقات ابرو و پیشانی

1.افتادگی ابرو

عضله پیشانی ، نازک، عریض و حساس میباشد. اگر محل تزریق بوتاکس در پیشانی بیش از اندازه پایین باشد،باعث افتادگی ابروها و پلک‌ها می شود و فرد روی پیشانی و پلک‌های فوقانی احساس سنگینی می‌کند . البته این عارضه تاثیری بر روی بینایی ندارد و معمولاً بعد از ۱ تا ۴ هفته برطرف می‌گردد. این عارضه به دلیل کم‌تجربگی تزریق‌ کننده و عدم شناخت آناتومی صورت ایجاد میشود. 


2.چهره بی‌احساس

یکی از عوارض بوتاکس ،چهره بی‌احساس یا یخ زده میباشد.این عارضه به دلیل تزریق دوزهای بیش از حد رخ میدهد. عضله‌ی پیشانی به داروی بوتاکس حساسیت بالایی دارد. برای پیشگیری از این عارضه باید دوز پایینی از بوتاکس را به پیشانی تزریق کرد.

3.علامت مِفیستو

به بالا رفتن بخش میانی ویا یک‌سوم انتهایی ابرو، علامت مفیستو می‌گویند و در صورتی ایجاد میشود که بخش‌های طرفی عضله‌ی پیشانی به خوبی فلج نشده باشند.

 

عوارض بوتاکس در تزریقات پلک

1.شل شدن پلک پایین

عضله‌ی دور چشم ، سطحی، نازک، عریض و بسیار قدرتمند است. گاهی هنگام درمان خطوط  دور چشم امکان دارد فرد دچار افتادگی یا فتق بالشتک‌های چربی زیر چشم ‌شود.

سایر عوارض بوتاکس در این ناحیه

 • افتادگی پلک پایین
 • افتادگی پلک بالا
 • دو بینی و لوچی چشم‌ها
 • افتادگی لب 
 • عمیق شدن خطوط گونه 

 

 عوارض بوتاکس در تزریقات ابرو و پیشانی

 

عوارض بوتاکس در تزریقات یک‌سوم میانی و پایینی صورت

اطراف دهان

برای جوانسازی پوست اطراف دهان نباید از بوتاکس استفاده کرد و باید از سایر روش‌های جوانسازی استفاده شود. 


عوارض بوتاکس در تزریقات اطراف دهان شامل موارد زیر است:

 1. عدم تقارن
 2. فلج عضلات لب و ناتوانی در تکلم و بلع صحیح
 3. دشواری در لب خند زدن
 4.  ناتوانی در جلوگیری از بیرون ریختن آب دهان

خطوط اطراف بینی

تزریق در این ناحیه باید با دقت انجام شود و اگر پزشک مهارت کافی نداشته باشد فرد دچار افتادگی گوشه‌های دهان، افتادگی لب‌ها ویا عریض شدن لب بالایی میشود.
گوشه‌های دهان و چانه
تزریق بوتاکس در پایین گوشه‌های دهان می‌تواند باعث لیفت گوشه‌های دهان گردد و فرد برای  لبخند زدن وصحبت کردن دچار مشکل شود..اگر تزریق بوتاکس در چانه نیز به درستی انجام نشود این عوارض نیز ایجاد میشود.

عوارض بوتاکس در تزریقات لب و گردن

 اختلال در بلع و کاهش ترشح بزاق دهان،مهم‌ترین عارضه‌ی تزریق بوتاکس در گردن میباشد. مخصوصا اگر بوتاکس به عضلات عمقی‌تر گردن انتشار پیدا کند امکان دارد گردن به چپ و راست مشکل شود.

سایر عوارض بوتاکس

یکی دیگر از عوارض بوتاکس،فلج نشدن عضلات هدف است.این عارضه در صورتی رخ میدهد که از دوزهای مناسب دارو استفاده نشود و همچنین تزریق در محل‌های نامناسب انجام شود. در موارد بسیار کم بدن به سم بوتولونیوم مقاومت میکند و در نتیجه تزریق بوتاکس هیچ تاثیری بر عضلات نمی‌گذارد.


 

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!