با افزایش سن به طور طبیعی موها کم پشت می شود. با وجود این چنانچه سرعت ریزش مو بیشتر از سرعت رویش مجدد آن باشد، یا زمانی که موهای جدید نازکتر از موهای از دست رفته باشند و یا موها بصورت پراکنده رویش کنند، ریزش مو می تواند منجر به طاسی شود.

 ریزش مو در ابتدا با دیدن موهای اضافی بر روی شانه سر و گاهی پوست شروع می گردد و ممکن است تا خالی شدن کف سر پیشرفت کند. طاسی معمولا در اثر ریزش زیاد مو از کف سر ایجاد می گردد، و می تواند به دلایل موروثی، استفاده از داروهای خاص و یا شرایط پزشکی خاص بوجود آید. هر کسی  اعم از زن، مرد و کودک و.... ممکن است دچار ریزش مو شوند.

برخی از افراد ترجیح می دهند، کم مویی خود را پنهان نکرده و درمانی نیز اتخاذ نمی کنند؛ و برخی دیگر ممکن است کم مویی خود را با آرایش، موی مصنوعی یا کلاه و... بپوشانند، و گروهی دیگر از داروها و یا عمل های جراحی برای درمان ریزش مو استفاده می کنند. اما باید توجه داشته باشید، قبل از هرگونه اقدام برای درمان ریزش مو در مورد علت ریزش مو و بهترین روش درمان با پزشک متخصص  پیشنهادی صحبت کنید.
 
نشانه ها

اصطلاح پزشکی که معمولا برای ریزش مو استفاده می گردد، آلوپسی((alopecia می باشد. الگوی طاسی کم پشت شدن تدریجی موها در بالای سر رایج ترین نوع آلوپسی است و تقریبا یک سوم از زنان و مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. این نوع از آلوپسی پایدار است، اما دیگر انواع آلوپسی مانند ریزش موی منطقه ای ( alopecia areata) موقتی می باشد و شامل ریزش مو از کف سر یا دیگر قسمت های بدن می گردد.

 

 

ریزش موی پایدار

•طاسی به الگوی مردانه ( آلوپسی آندروژنتیک):

امکان دارد این الگوی طاسی در مردان  خیلی زود و حتی از سنین نوجوانی شروع شود. معمولا مشخصه این نوع ریزش مو، کم شدن موها از خط رویش مو در شقیقه ها و کم مو شدن از قسمت بالای سر می باشد. در نهایت ممکن است به طاسی کامل یا جزئی منجر گردد.

•طاسی به الگوی زنانه ( آلوپسی آندروژنتیک):

ریزش موی ثابت در زنان معمولا به به نازک شدن موها در قسمت جلو و کنار تاج سر محدود میشود. موهای قسمت جلوی سر در زنان باقی می ماند و بندرت طاسی کامل را تجربه می کنند.

•آلوپسی مربوط به زخم:

 این شرایط نادر در زمان آسیب های التهابی و زخم شدن پیاز مو ایجاد میشود، و باعث ریزش موی دائمی می گردد. گاهی اوقات ریزش موی منطقه ای با خارش و درد همراه است.


 ریزش موی موقتی

•ریزش موی منطقه ای(Alopecia areata):

این نوع ریزش مو معمولا بصورت تکه تکه و منطقه کوچکی از سر میباشد. این بیمار ی معمولا شامل ریزش مو در چند منطقه بر کف سر می گردد، اما ممکن است سبب ریزش موی منطقه ای در هر نقطه از بدن که مو دارد مانند ابروها، مژگان، ریش و..... گردد. در موارد نادری نیز ممکن است سبب ریزش مو در سرتا سر بدن گردد. چنانچه ریزش مو تمام کف سر را دربرگیرد آلوپسی کلی (alopecia totalis)  نامیده می شود و چنانچه تمام بدن را دربرگیرد آلوپسی فراگیر ( alopecia universalis)  نامیده می شود. ممکن است قبل از ریزش مو درد و خارش ایجاد شود، اما معمولا این نشانه ها بسیار کم  می باشند.

 

 

 

•تلوژن افلوویوم ( Telogen effluvium) :

 این نوع از ریزش موی موقتی و شدید معمولا ناگهانی ایجاد میشود؛ و اغلب بعد از یک بیماری یا استرس بزرگ بوجود می آید. در زمان شانه کردن یا شستن موها، ممکن است دسته ای از موها ریزش کنند.

•ریزش موی کششی ( Traction alopecia) :

 این نوع ریزش مو ناشی از کشش مداوم و فشار طولانی مدت برروی موها میباشد ومعمولا در جاهایی که مو کشیده می شود، ریزش مو بیشتر میباشد.

• آناژن افلوویوم ( anagen effluvium):

در این نوع ریزش مو، رویش فعالانه موها در مرحله آناژن تحت تاثیر قرار می گیرد؛ دلیل این امرمصرف داروهای شیمیایی بعنوان مثال برای درمان سرطان و ... می باشد. معمولا ریزش مو بلافاصله بعد از شروع درمان آغاز می گردد، و از حالت telogen effluvium شدیدتر می باشد.

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!