به سایه‌های مزاحم در دیدريال،مَگَس‌پَران میگویند.شخص مبتلا به مگس‌پران، ذرات کوچک غبارمانندی که بالا و پایین می‌روند را جلوی چشمانش می‌بیند و با وجود پلک زدن‌ها همچنان مانند یک سایه کوچک در جلوی چشم‌ها قرار دارند

 

مگس‌پران در واقع سایه کدورت‌های موجود در مایع زجاجیه میباشد که روی شبکیه می‌افتد و به صورت یک سایه تیره دیده می‌گردد. چسبندگی و ضخیم شدن رشته‌های زجاجیه، جمع شدن سلول‌های التهابی در زجاجیه یا خون‌ریزی در درون چشم می‌تواند از عامل‌های ایجاد مگس‌پران باشد

مگس پران در چه افرادی دیده می شود؟

  • در افراد بالای ۶۰ سال
  • افراد نزدیک‌ بین
  • اشخاصی با پیشینه جراحی چشمی (به‌ویژه جراحی آب مروارید)
  • اشخاصی که سابقه التهاب داخل چشمی (یوئیت) دارند 

 مگس پران اختلال نادری نمیباشد و هر چه سن بالاتر برود امکان ابتلا به ان بیشتر می گردد . بر اساس آمار 70 درصد افراد بالای 60 سال دچار این اختلال میشوند.رشته های موجود در زجاجیه در بچه‌ها و افراد جوان معمولاً بسیار ظریف است و دیده نمی‌شود اما با بیشتر شدن سن این رشته‌ها ضخیم‌تر می‌شوند و در بعضی جاها به هم می‌چسبند و باعث کدورت میشود  که سایه این کدورت بر روی شبکیه به صورت مگس‌پران احساس می‌گردد. به علاوه در بسیاری از افراد مسن بخشی از رشته‌های محیطی زجاجیه که به شبکیه متصل است از جای خود کنده می‌شود و به داخل بخش‌های مرکزی زجاجیه می‌افتد به  این حالت (جداشدگی خلفی زجاجیه) می‌گویند و شایعترین علت ایجاد مگس‌پران میباشد. گاهی اوقات هم وجود التهاب داخل چشمی (یووئیت) سبب تجمع سلول‌های التهابی در زجاجیه می‌شود که باعث ایجاد مگس‌پران می‌شود. یک علت دیگر مگس‌پران وجود خون‌ریزی در داخل زجاجیه است؛ مثلاً در افراد مبتلا به دیابت ممکن است خون‌ریزی خفیف چشمی ابتدا به صورت یک مگس‌پران دیده شود.

 

 

 

درمان مگس پران 

منشا این عارضه خطرناک نیست و نیازی به درمان ندارد.در اکثر موارد پس از چند هفته تا چند ماه، مگس پران به تدریج کوچک می‌شود و فرد نیز عادت می‌کند که آن را نادیده بگیرد. اما در مواردی که مگس پران با سوراخ یا پارگی پرده شبکیه همراه باشد، ممکن است نیاز باشد اقدامات درمانی مثل لیزر یا عمل جراحی برای جلوگیری از پارگی پرده شبکیه انجام شود.

در صورتی که شرایط زیر را داشتید حتماً به چشم پزشک مراجعه کنید:

  1. مگس‌پرانی که جدیداً ایجاد شده‌است (حتی اگر پس از چند هفته خود به خود برطرف شده باشد)
  2. مگس پران قدیمی که جدیداً بزرگ‌تر شده، یا تغییر دیگری پیدا کرده‌است..
  3. مگس پران همراه با جرقه (حتی اگر پس از چند روز جرقه خود به خود برطرف شده باشد)
  4. مگس‌پران همراه با کم شدن یا تاری دید یا احساس وجود پرده در جلوی چشم (این علامت، بسیار مهم است و ممکن است ناشی از کنده شدن بخشی از شبکیه باشد که به درمان فوری نیاز دارد)

 

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!