عوامل مختلفی باعث ریزش مو میشود،از جمله،سن افراد ، هورمون ها، ژنتیک و حتی سلامت روان . امروز می خواهیم به سلامت روان و تاثیر آن بر ریزش مو بپردازیم.

استرس و ریزش مو

استرس ذهنی و فیزیکی باعث ریزش مو می شود . اما این نوع ریزش مو موقتی میباشد .هنگامی که دچار استرس میشوید امکان دارد فاز رشد در چرخه رشد مو متوقف شود وفولیکول های مو وارد فاز استراحت شوند. اگر فاز استراحت طولانی شود،می تواند مانع رشد مو شود و فولیکول های مو تا سه ماه پیش از تخریب ، به اصطلاح ” خاموش ” شوند . این به این معنی است که امکان دارد چند ماه پس از استرس،دچار ریزش مو شوید. بعد از تمام شدن استرس،رشد مو دوباره شروع میشود و ریزش مو متوقف می گردد .

استرس میتواند نتیجه ی بیماری های روحی متفاوتی  مثل افسردگی ، اضطراب ، مشکلات خواب و …باشد .

 

 

افسردگی و ریزش مو

 افسردگی یکی از بیماری های روحی است که از هرصد نفر در دنیا سه نفربه این بیماری مبتلا هستند .کسانی که دچار افسردگی هستند پس از مدتی دچار خشکی ، شکنندگی و آسیب پذیری مو می شوند . افسردگی  فاز رشد مو را کوتاه میکند. حتی برخی از داروهای ضد افسردگی مثل پروزاک عوارضی جانبی مثل ریزش مو دارند.

 

 

 

اضطراب و ریزش مو

اضطراب رایج ترین مسئله روانی در جهان میباشد ،از هر صد نفر،5.9 دچار اضطراب هستند . معمولا افرادی که اضطراب دارند دچار ریزش مو میشوند اما ریزش موی وابسته به اضطراب بسیار نادر است.

هرچند اضطراب و استرس دو مقوله ی جدا از هم هستند ، اما همان استرس باعث ریزش مو در اضطراب میشود. اضطراب همان استرس دائمی است که می تواند بر رشد مو تاثیر بگذارد و در طولانی مدت باعث ریزش آن شود .

 همچنین اضطراب می تواند باعث تریکوتیلومانیا گردد (عادتی که فرد بر اثر اضطراب موهای خود را  می کشد ) این ممکن است در درازمدت باعث از دست رفتن تعداد زیادی از موهای فرد شود .

 

چگونه اضطراب باعث ریزش مو میشود؟

بدن در پاسخ با استرس، یک سری هورمون های مخصوص استرس را وارد خون می کند.برای اینکه فرد برای مقابله با شرایط استرس آماده تر شود  این هورمون ها به بافت های هدف رسیده و تغییرات فیزیکی ، روحی و احساسی بوجود می آورد ( بدن در حالت ستیز یا گریز قرار دهد بگیرد) به همین دلیل به واکنش استرس ، واکنش ستیز یا گریز هم گفته می شود .

 این هورمون ها قدرتمند اند، چون پاسخ استرس برای تغییر شرایط روانی فرد برای مقابله با دشمن میباشد. اما بقیه هورمون ها هم قوی هستند . کنترل بسیاری از عملکرد های بدن از جمله رشد ، بارداری ، انرژی ، نحوه رشد بدن ، ساعت فیزیولوژیک بدن و غیره توسط هورمون ها انجام میشود. تغییر در مقدار هورمون ها باعث تغییرات فراوانی در بدن و عملکردهای آن شود .

هورمون ها بر یکدیگر نیزاثر دارند ؛امکان دارد افزایش یک هورمون  باعث افزایش یا کاهش هورمون دیگرگردد. این موضوع درنهایت باعث تغییر شرایط  بدن، یا در برخی موارد باعث فعالیت های غیرعادی آن می گردد .

 افرادی که  با ترس و نگرانی فراوان زندگی می کنند،دچار ریزش مو و نازک شدن و کم پشت شدن مو می گردند .

 

 

چطور از ریزش مو بر اثر استرس جلوگیری کنیم ؟

کاهش استرس،یکی از راه های جلوگیری از ریزش مو است. با کم کردن استرس ریزش مو نیز کم میشود.حدود یک سوم از افراد مضطرب دچار  ریزش مو ، نازکی و کم پشتی مو میشوند.متاسفانه برای ریزش مو ،نازکی و کم پشتی مو که بخاطر استرس و اضطراب ایجاد شده است هیچ راه حل زود بازده ای وود ندارد. اما بعد از برطرف کردن مشکل استرس  مو به حالت اولیه خود بازمیگردد.نگرانی درباره ریزش مو، باعث افزایش ریزش مومیشود.بنابراین اگرمشکل نگرانی برطرف شود بدن میتواند علائم ریزش مو را برطرف کند.

 موثرترین راه برای مقابله با اضطراب،ترکیب ” خود یاری مناسب ” و همکاری با مربی ،مشاور یا درمانگر مجرب ”میباشد.اگر عواملی که باعث ایجاد اضطراب می شود برطرف نشود چالش اضطراب مدام تکرار میشود. شناسایی این عوامل اضطراب و یافتن نحوه برخورد مناسب با آنها می تواند به غلبه بر اضطراب های مشکل ساز کمک کند.

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!