یکی از مشکلات رنگدانه‌ای پوست، ضایعات رنگی پوست میباشد.امروزه افراد زیادی از این مشکل رنج می‌برند.عوامل زیادی باعث ایجاد این ضایعه پوستی میشود اما منشا اصلی آن ژنتیک است. افزایش سن، تماس با پرتوهای مضر آفتاب، تغییرات هورمونی در بارداری باعث ایجاد این لکه‌های پررنگ یا کمرنگ می‌شوند.

ضایعات رنگی پوست ناشی از تغییرات میزان رنگدانه‌ها در لایه‌های سطحی پوست هستند. امکان دارد که رنگدانه‌ها زیاد باشد و به شکل لکه‌هایی تیره رنگ بروز پیدا کنند  و یا رنگدانه‌ها کم باشد و به شکل لکه‌هایی روشن باشند.


تاریخچه رفع ضایعات عروقی پوست

 اکثر ضایعات عروق پوست خطری برای سلامتی ندارند؛ اما امکان دارد در زیبایی، سلامت روان و روابط اجتماعی اختلال ایجاد کند.به همین دلیل رفع ضایعات پوستی همیشه دغدغه‌ی پزشکان زیبایی و متخصصان پوست و مو بوده است.

 

از حدود ۳ دهه‌ی پیش،برای رفع ضایعات عروقی روی انواع و اقسام لیزرها مطالعه انجام شد. در ابتدا از لیزرهای روبی و آرگون استفاده شد که تاثیری نداشتند. لیزرهای کربن دی اکسید نیز زیاد موثر نبودند و بهتر است  که در مراحل ابتدایی درمان ضایعات عروقی پوست از آن‌ها استفاده نشود.

از سال ۱۹۸۹ تا کنون پژوهش‌ها و مطالعات زیادی روی لیزر PDL انجام شده است و تقریباً تمام نتایج نشان می‌دهد که بهترین راه برای رفع ضایعات عروقی پوست، این لیزرمیباشد. به جز PDL  از لیزرهای الکساندریت با پالس بلند و لیزرهای ND:YAG هم برای درمان ضایعات عروقی استفاده می‌شود.

 

 

رفع ضایعات پوست

 

انواع ضایعات رنگدانه های پوست

 • کک و مک
 • بعضی‌ از خال های‌‌ عمیق
 • لکه های‌ ناشی‌ از آفتاب سوختگی
 • لکه های‌ باقیمانده‌ از خراشیدگی ها و تصادفات
 • خال های رنگی و لکه های تیره پوستی 


چه چیزی باعث ایجاد ضایعات پوستی می شود؟

 خال ، کک و مک ، زگیل و...  جزو ضایعات مادرزادی و ارثی  میباشند.شایع ترین علت ضایعات پوستی ،عفونت روی یا درون پوست است. 
عفونت سیستمیک نیز می تواند باعث ایجاد ضایعات پوستی در سراسر بدن شود.همچنین بارداری، تغییرات هورمونی و قرار گرفتن در معرض آفتاب، می تواند عامل ایجاد ضایعات پوستی شود.

 

چه کسانی در معرض خطر ایجاد ضایعات پوستی هستند؟

 • افرادی که اعضای خانواده آنها  دچارخال یا کک و مک هستند
 • افرادی که آلرژی دارند در معرض آسیب های پوستی ای هستند که علت آنها آلرژی است. 
 • کسانی که زیاد در معرض نور خورشید قرار دارند
 • زنان باردار

 

رفع ضایعات پوست

 

روشهای رفع ضایعات رنگی پوست 

رفع ضایعات پوست با لیزر

برای رفع ضایعات رنگی پوست نیاز نیست که قدرت نفوذ  لیزرزیاد باشد. پرتوی لیزری باید تاثیرات خود را بر لایه‌های سطحی پوست بگذارد.

مزایای رفع ضایعات رنگی پوست با لیزر چیست؟

 • روش‌ بدون درد و غیرتهاجمی است
 • سرعت بالایی دارذ
 • دوره‌ی نقاهت یا ریکاوری ندارد
 • ایمنی بالا یی دارد
 • عوارض و خطرات بسیار کمی دارد

 

سه  لیزری که بهترین تاثیر را بر لکه‌های رنگی پوست می‌گذارند:

لیزر PDL 

لیزر PDL اولین دستگاهی است که به صورت اختصاصی برای رفع ضایعات عروقی پوست طراحی شده است. این تکنولوژی بهترین راه درمان، ماه‌گرفتگی‌ها، لکه‌های شرابی (پورت واین) و تلانژکتازی‌های زیر پوستی است. 


لیزر Er:YAG

این لیزر یکی از بهترین لیزرها برای رفع مشکلات سطحی پوست و لایه برداری است که از نور مادون قرمز استفاده می‌کند  . پرتوهای Er:YAG جذب مولکول‌های آب می‌شوند و قدرت نفوذ پایینی دارند. این لیزر کاربردهای زیادی در پزشکی ندارد اما برای رفع ضایعات رنگی پوست بسیار موثر است. لیزر Er:YAGمناسب رفع لکه‌های به جا مانده از آکنه، لکه‌های ناشی از آقتاب، لکه‌های ناشی از پیری، ملاسما، برخی ضایعات عروقی و همچنین چین و چروک‌های پوستی است. لیزر Er:YAG نسبت به روش‌هایی همچون لایه‌برداری شیمیایی کم‌تهاجمی‌تر و کم‌عارضه‌تر میباشد.

 

رفع ضایعات پوست


لیزرهای Q-switched یا QS

لیزرهای QS-Nd:YAG و QS-Alexandrite دارای قابلیت Q-switched هستند. این قابلیت باعث می‌شود که دستگاه لیزر بتواند یک پرتوی لیزر پرانرژی و کوچک را به سمت رنگدانه‌های پوستی شلیک کند. پرتوی لیزربا رنگدانه‌ی پوست برخورد میکند وآنها را متلاشی میکند.

لیزر CO2 فرکشنال

لیزر CO2 فرکشنال یکی از بهترین لیزرها برای درمان مشکلات سطحی پوست و لکه‌های رنگی میباشد. این لیزر با ایجاد تعداد زیادی از آسیب‌های میکروسکوپی، برخی از سلول‌ها را از بین می‌برد و سلول‌های بین نواحی آسیب دیده را سالم می‌گذارد.


سایر روش‌های درمانی ضایعات پوستی:

کرم‌های سفید کننده:

اثرات این کرم‌ها برای رفع لکه‌های تیره‌ پوست در طولانی مدت معلوم می‌شود. بیشتر این کرمها حاوی جیوه هستند .

لایه برداری پوست:

این روش به شکل خانگی و کلینیکی انجام میشود. در لایه برداری از اسیدهای خاصی استفاده ‌می‌شود و میتواند لایه شاخی پوست و سلول‌های مرده را از بین ببرد.غلظت اسیدی لایه بردارهای شیمیایی خانگی کم است به همین دلیل تاثیر زیادی در رفع ضایعات رنگی پوست ندارند. روش‌های کلینیکی از روشهای خانگی موثرترند اما مخصوص کسانی است که لکه‌های تیره ای ندارند و پوستشان روشن است. لایه برداری در رفع لکه‌های پیری، آسیب‌های ناشی از آفتاب، ملاسما و یکدست کردن رنگ پوست استفاده میشود. خطرات این روش شامل ایجاد زخم و تاول است.

نور درمانی (IPL):

این روش مناسب رفع چین و چروک‌ها، بهبود منافذ بزرگ پوستی و برخی از ضایعات رنگی پوست میباشد. در این روش نیاز به چندین  چند جلسه‌ی درمانی  است و بیشتر مناسب کسانی است که پوستشان روشن است.

میکرودرم ابریژن:

این روش نوعی لایه برداری فیزیکی است و در رفع هایپرپیگمنتیشن یا لکه‌های تیره‌ی پوستی موثرهستند. میکرودرم ابریژن  تاثیر زیادی بر رفع اسکارهای سطحی پوست دارد. این روش نسبت به روش‌های قبلی موثرتر، ایمن‌تر میباشد.

 

رفع ضایعات پوست

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!