تقویت و ترمیم کلاژن پوست ،یکی از راه های طبیعی و موثربرای تقویت و جوان سازی پوست میباشد. برای اطلاع از این روشها با رهیافت طب همراه شوید.

کلاژن ، پروتئینی است که به مقدار زیاد در استخوان، عضلات، رگ، سیستم گوارشی و پوست و سایر قسمت های بدن وجود دارد. کلاژن باعث انعطاف پذیری بدن می‌شود.با افزایش سن تولید کلاژن در بدن کم میشود چون هورمون رشد کاهش می یابد. راه های زیادی وجود دارد که میتوان روند کاهش تولید کلاژن را کند کرد و به ترمیم کلاژن پوست کمک کرد.

 

کلاژن سازی چیست؟

 

تاثیر کلاژن بر پوست صورت

اگر تراکم کلاژن کم شود انعطاف پذیری و کشش تمام سطح بدن کم می‌گردد و مفاصل مانند قبل انعطاف پذیر نیستند و با درد همراه می‌شوند و کشش پوست از بین می‌رود و چین و چروک بوجود می آید و با گذشت زمان پوست ضعیف میشود و کشش خود را از دست می‌دهد وچین و چروک های صورت عمیق ترمی‌شوند.

کلاژن تاثیر زیادی در زیبایی پوست دارد. اگر سطح کلاژن پوست بالا باشد، پوست صاف، محکم و نرم میشود. کلاژن باعث کشیدگی پوست میگردد و رطوبت پوست را حفظ می‌کند.همچنین کمک میکند که سلول‌های پوست خود را بازسایی کنند.

 

روش‌های ترمیم کلاژن پوست صورت

 با ترمیم کلاژن پوست، روند پیری کند می‌ شود و پوست جوان، صاف، نرم و سالم میشود.

1.استفاده از مواد غذایی مناسب

 داشتن یک رژیم غذایی مناسب یکی از موثرترین و پایدارترین روش های ترمیم کلاژن پوست میباشد.با بعضی از این مواد غذایی آشنا شوید.

2.ویتامین سی

 یکی از بهترین ویتامین ها،ویتامین سی میباشد.این ویتامین در بدن تولید نمیشود و باید از طریق منابع غذایی تامینشود. ویتامین C نقش زیادی در حفظ سلامت پوست و تولید کلاژن دارد. ویتامین باعث میشود که پرولین و لیزین بدن به کلاژن تبدیل شوند.
 بهترین منابع ویتامین سی، توت فرنگی، بروکلی، گوجه فرنگی و زغال اخته میباشد.

 

کلاژن چیست؟


3.مواد غذایی حاوی لیزین و پرولین

 لیزین و پرولین دو آمینواسید هستند که دربدن به کلاژن تبدیل میگردند. لیزین و پرولین در ماهی، لبنیات کم چرب، سفیده تخم مرغ و گندم وجود دارد.

4.آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا تاثیر زیادی بر پوست دارد. از این ژل برای درمان سوختگی آکنه استفاده می‌شود. ژل آلوئه ورا باعث تولید کلاژن در پوست میشود.

 

5.جینسینگ

جینسینگ داروی جوانی است. جینسینگ باعث افزایش میزان کلاژن خون میشود و میتواند مانع پیری پوست شود. جینسینگ را میتوان به صورت های مختلف نظیر چای مصرف کرد.

6.سیر

سیر حاوی اسید آمینه هایی است که به حفظ کلاژن کمک می‌کنند.

 

کلاژن چیست؟

7.کرم ضدآفتاب

کرم ضد آفتاب باعث کاهش کلاژن میشود.کرم ضد‌آفتاب مانع نفوذ اشعه ماوراء بنفش به پوست میشود .

8.رتینول

رتینول نوعی آنتی‌اکسیدان است که موجب افزایش سطح کلاژن پوست می‌شود. 

 

9.تحریک کلاژن سازی با هورمون رشد طبیعی بدن

تحریک هورمون های رشد بدن ،یکی دیگر از روش های کلاژن سازی پوست میباشد. بدن به صورت طبیعی هورمون رشد تولید می کند و این هورمون ها باعث تولید کلاژن در بدن می‌شوند. هورمون رشد با افزایش سن کم میشود اما انجام بعضی از فعالیت ها به بدن اجازه میدهد که هورمون تولید کند از جمله آنها :

  • خواب مناسب
  • ورزش کردن به ویژه وزنه برداری
  • روزه گرفتن متناوب

 

10.استفاده از لوازم آرایشی حاوی کلاژن

حتما از کرم های حاوی کلاژن و آمینواسیدها استفاده نمایید.

 

کلاژن سازی

 

11.قرص کلاژن سازی پوست صورت

 قرص کلاژن ساز پوست صورت موجب کاهش چین و چروک صورت میشود.

 

12.کلاژن سازی پوست صورت با لیزر

 استفاده از نور قرمز و مادون قرمز یکی دیگر از راه‌های کلاژن سازی پوست صورت میباشد.مادون قرمز هم تراکم کلاژن را افزایش میدهد هم باعث سلامت پوست، بهبود رنگ و کاهش آکنه نیز میشود. 

 

چه عواملی باعث کاهش کلاژن در پوست می شوند؟

  1.  عوامل محیطی مانند اشعه ماوراء بنفش یا آلودگی
  2. عادات بد زندگی مانند سیگار کشیدن
  3.  رژیم غذایی ضعیف و نامناسب


کلاژن از چه ماده ای تشکیل شده است؟ 

کلاژن متشکل از سه اسید آمینه است: گلیسین، پرولین و هیدروکسی پرولین.

 

مزایای کلاژن برای بدن چیست؟

کلاژن باعث سلامتی سیستم های بدن میشود.بافت های بدنبا پروتئین ها مستحکام ومنسجم میشود .پروتئینها در پوست،شبیه  یک لایه چرم  هستند.وقتی که میزان این ماده در پوست کم میشود،بدن دچارچین و چروک ها میشود و تاندون ها و رباط های غیرمنعطف تر میگردند. بدیهی است که کلاژن برای سلامتی هر یک از سیستم های بدن شما حیاتی است.


 درمان های کلینیکی که باعث تولید کلاژن میشود:

متخصصین پوست درمان های متعددی برای افزایش تولید کلاژن انجام میدهند از جمله آنها لیزر وآر اف،اولتراسوند (فراصوت)،میکرونیدلینگ و فیلرها میباشد.

 

کلاژن سازی چیست؟

 


انواع کلاژن موجود در بدن:

28 نوع کلاژن در بدن وجود دارد . نوع I، II و III فراوان ترین کلاژن های موجود در بدن هستند .

نوع I:این کلاژن اصلی ترین کلاژن پوست میباشد که در تاندون ها، استخوان ها، رباط ها، دندان ها و برخی بافت های همبند وجود دارد.

نوع II: این کلاژن باعث ایجاد غضروف می شود و در چشم  وجود دارد.

نوع III: این کلاژن پوست و عضلات و رگ های خونی را تشکیل می دهد.

 

آیا استفاده از کلاژن عوارض دارد؟

 این ماده جزء مهم بدن میباشد به همین دلیل عوارض خاصی مبنی بر استفاده از آن وجود ندارد.

 

چه غذاهای حاوی کلاژن هستند؟

گوشت، تخم مرغ، ماهی و غذاهای دریایی، لوبیا و لبنیات، آمینو اسیدهای مورد نیاز برای تولید کلاژن در بدن را تامین می کنند. آبگوشت استخوان و ژلاتین غنی از کلاژن میباشند.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!