دستگاه فور یا همان oven برای استریلیزیسیون و همچنین خشک کردن انواع ظرف های شیشه ای و ابزار آلات فلزی و استیل استفاده می شود

دستگاه فور (oven) برای استریلیزیسیون و همچنین خشک کردن انواع ظرف های شیشه ای و ابزار آلات فلزی و استیل استفاده می شود.انواع گوناگونی از این وسیله در بازار وجود دارد.در برخی از آن ها انتقال گرما به صورت طبیعی انجام می شود و در برخی دیگر انتقال گرما با استفاده از پنکه و یا خاصیت سبک بودن هوای گرم و سنگین بودن هوای سرد ، به منظور جابجایی هوای درون آون استفاده می‌شود. به طور معمول دستگاه فوردر محدوده حرارتی بین دمای اتاق تا 350 درجه سانتیگراد کار می کند.برای خشک کردن تجهیزات آزمایشگاهی باید آنها را 40 دقیقه در دمای 80 درجه یا یک ساعت در دمای 160 درجه  در دستگاه فور قرار داد. 

فور آزمایشگاهی بدون فن است که بوسیله گرم شدن یک سیم پیچ در کف محفظه کار می کند.بر اساس جریان همرفت، گرما در طول محفظه به سمت بالا حرکت می کندبه همین دلیل مدت زمان بیشتری طول می کشد که به دمای مطلوب برسد. از آنجایی که گرما در داخل محفظه گردش نمی کند، دما در تمام نقاط یکسان نیست و به دلیل پایین بودن دقت دستگاه، بیشتر برای خشک کردن و استریل کردن تجهیزات و فرآیندهایی که نیاز به کنترل دمای دقیق ندارند، استفاده می‌شود.

 

نکات مهم هنگام استفاده از دستگاه فور ی( oven)

  • هنگام اتمام کار با دستگاه فور باید دمای دستگاه تا 40 درجه کاهش یابد، سپس درب آن باز شود. 
  • همچنین برای اینکه از سلامت دستگاه خود مطمئن شوید هر چند وقت یک بار دقت اندازه گیری دماسنج داخل فور (آون) را با یک ترمومتر رفرنس معتبر بسنجید.
  • واشر درب فور (آون) و فیلامنت های حرارتی نیز باید به صورت مدام  چک شود، زیرا طول عمر محدودی دارند و پس از مدتی کیفیت خود را از دست می دهند.

 

دستگاه فور (آون) چه وسایلی را استریل می کند؟

  • ظروف شیشه‌ای (ظروف پتری، فلاسک‌ها، پیپت‌ها و لوله‌های آزمایش‍)
  • پودرها (نشاسته ، اکسید روی و سولفادیازین)
  • موادی که حاوی روغن هستند.
  • تجهیزات فلزی ( قیچی و تیغه)
  • لوله‌های آزمایشگاهی شیشه‌ای

توجه: پانسمان جراحی، وسایل لاستیکی یا مواد پلاستیکی، مواردی همچنین مواد مایع و محلولهای نمکی در فور(آون) های هوا خشک استریل نمی‌شوند.

 

خرید دستگاه فور

 

کاربرد دستگاه فور ( oven)

در دستگاه فور استریل و خشک کردن وسایل فلزی تمیز شده در دمای 180 درجه سانتیگراد به مدت 2 ساعت انجام می شود. با افزایش تدریجی دمای آون ، رطوبت موجود در وسایل شیشه‌ای تبخیر می شود و هر گونه فعالیت بیولوژیکی از بین می رود.

 

اجزای تشکیل دهنده دستگاه فور یا (oven )


محفظه داخلی: این محفظه ، محل قرار گرفتن وسایل مورد استفاده جهت استریل شدن است که جنس آن اغلب استیل ضد زنگ است و مقاوم در برابر حرارت بالا می باشد. این محفظه همچنین محل قرار گرفتن سنسور دما و ترموکوپل است.

المنت‌های گرم کننده: این قسمت حرارت مورد نیاز فور را تامین می کند و اغلب در مجاورت جداره خارجی فور و در تماس با آن قرار گرفته است که دمای داخل فور را به میزان مورد نیاز افزایش دهد. در داخل هر فور ، بسته به نوع و مدل دستگاه و همچنین بسته به توان الکتریکی آن ، یک یا دو عدد المنت وجود دارد.

عایق‌های حرارتی: این عایق‌ها مانع از هدر رفتن انرژی حرارتی و سرد شدن سریع محفظه داخلی و همچنین گرم شدن بیش از حد محفظه خارجی و مدارهای الکتریکی و نیز محیط بیرون می شود که اغلب از جنس پشم شیشه است.

سیستم کنترل و نمایش دمای داخل محفظه:سیستم نمایش دمای داخل محفظه می‌تواند یک دماسنج عقربه‌ای ، دماسنج جیوه‌ای و یا یک برد الکتریکی به همراه سنسور حرارتی و نمایشگر دیجیتال باشد. سیستم کنترل دما نیز بسته به نوع دستگاه می‌تواند به صورت ترموکوپل‌های فلزی ، جیوه‌ای و یا سیستم‌های میکروپروسسوری مشتمل بر سنسورهای دقیق باشد .

سیستم‌های حفاظتی:سیستم‌های حفاظتی الکتریکی و حرارتی بسته به نوع دستگاه موجب حفاظت کاربران و دستگاه و محتویات آن می‌شود.

 

خرید دستگاه فور(آون)

شما می توانید دستگاه فور(آون)مورد نیاز خود را از شرکت رهیافت طب تهیه نمایید.در مجموعه رهیافت طب ،گروه های مختلف کالا و تجهیزات شامل تجهیزات پزشکی، ابزار کاشت مو، لنز، لوازم پزشکی خانگی و… با تنوعی منحصر به فرد به مشتریان عزیز عرضه می گردد. همچنین این مجموعه با فراهم نمودن پشتیبانی قوی ، محصولات مورد نیاز مشتریان خود را در اسرع وقت در اختیار آن ها قرار می دهد.

فور های موجود در فروشگاه رهیافت طب:

 

فور آنالوگ ۲۷ لیتری

 

دستگاه فور

 

فور آنالوگ ۴۰ لیتری

خرید دستگاه فور (آونفور آنالوگ ۵۵ لیتری

 

خرید دستگاه فور (آون

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!