سن مناسب کاشت مو به دو عامل کلی بستگی دارد: اولین عامل،جنسیت و دومین عامل، علت طاسی.خانم‌ها و افرادی که به دلیل صدمه دیدن پوست سر دچار طاسی شده‌اند، محدودیت سنی برای کاشت مو ندارند.

سن مناسب کاشت مو به دو عامل کلی بستگی دارد: اولین عامل،جنسیت و دومین عامل، علت طاسی.خانم‌ها و افرادی که به دلیل صدمه دیدن پوست سر دچار طاسی شده‌اند، محدودیت سنی برای کاشت مو ندارند. سن مناسب کاشت مو بیشتر مربوط به آقایانی است که دچار ریزش موی ژنتیکی هستند این گونه افراد بهتر است که در سنین بالاتر از ۲۵ سالگی کاشت مو را انجام دهند.با رهیافت طب همراه باشید تا با این دلایل آشنا شوید.

 

بررسی سن مناسب کاشت مو

۱.در سنین کم به راحتی نمی توان پیش بینی کرد که نواحی بانک موی متقاضیان جوان در آینده چگونه می شود.همچنین اگر ریزش مو در نواحی بانک مو ثابت نشده باشد،نمی توان به راحتی موهای دائمی و موهایی که در آینده دچار ریزش می شوند را از هم تشخیص داد و امکان دارد موهای کاشته شده، نسبت به ریزش مقاوم نباشند و بریزند. به علاوه اگر ریزش مو باعث طاسی‌ شدید شود، بانک مو هم خالی می شود و جای زخم کاشت مو مشخص می شود.

۲. اگر ریزش مو در سنین پایین‌تر شروع شود امکان دارد به طاسی‌های شدیدتری تبدیل شود و اگر در سن کم مو بکارد امکان دارد برای رسیدن به تراکم‌هایی که او را راضی می‌کند،موجب کم پشت شدن موهای سر در سنین بالا‌شود.

 

 

سن مناسب کاشت مو

 


پیش‌بینی وضعیت بانک مو

به بخش‌های پشت و طرفین سر،ناحیه‌ی بانک مو  می گویند که معمولاً حاوی فولیکول‌هایی است که از لحاظ ساختار ژنتیکی و بافتی نسبت به تاثیر هورمون‌های آندروژنی مقاوم هستند.سردسته تمام این هورمون‌ها تستسترون می باشد که به هورمون جنسی مردانه معروف است و در خانم‌ها و آقایان ترشح می‌شود. هورمون‌های آندروژنی باعث کاهش ضخامت و ریزش مو درافراد مبتلا به آلوپسی آندروژنی می‌شود.

فولیکول‌های مو در سرتاسر بدن به دو دسته تقسیم می شود: فولیکول هایی که به هورمون‌های آندروژنی مقاوم هستند و آن دسته که نسبت به این هورمون‌ها حساس‌ هستند.عمدتاً  فولیکول موهای بدن و نواحی بانک مو نسبت به تاثیرات هورمون‌های آندروژنی مقاوم‌ هستند.البته فولیکول های بانک موی برخی از افراد نسبت به هورمون‌های آندروژنی مقاوم نیستند. این افراد ذخایر مناسبی برای استخراج گرافت‌ها ندارند و نمی توانند مو بکارند. 

پیش‌بینی وضعیت و قدرت بانک موی متقاضیان جوان کاشت مو و افرادی که کمتر از ۲۵ سال سن دارند،بسیار دشوار است. در این سنین نمی‌توان گفت که چه تعداد از فولیکول‌های بانک مو نسبت به ریزش مقاومند و در آینده دچار ریزش نمی‌شوند.وضعیت ریزش مو در سنین بالاترتقریباً تثبیت می شود وقابل پیش‌بینی است.

 

 

سن مناسب کاشت مو

 

اگر یک فرد جوان که بانک موی حساس به ریزش دارد، مو بکارد،به احتمال زیاد موهای کاشته شده او دچار ریزش می شود و یا امکان دارد که موهای بانک موی او در سنین بالاتردچار ریزشود و زخم‌های بسیار ریزی که در روش‌های FIT، Micro FIT، SUT و … ایجاد شده‌اند یا زخم بزرگ‌تری که در روش FUT ایجاد شده است به راحتی نمایان شود.بنابراین افرادی که کمتر از ۲۵ سال سن دارند بهتر است کاشت مو را تا سنین بالاتر به تعویق بیندازند تا شرایطشان به خوبی بررسی شود و از موفقیت کاشت موی خود مطمئن شوند.

به طور کلی، هر چه ریزش مو در سنین پایین‌تری آغاز شود به احتمال زیاد به طاسی‌های وسیع ختم می شود.به همین دلیل کاشت مو در این سن مثل تیغ دولبه است.

برای مثال فرد جوانی را در نظر بگیرید که خط رویش موهایش در دو طرف سر دچار ریزش شده است و بخواهد این نواحی را کاملاً پر کند و برای رسیدن به تراکم مناسب به گرافت زیادی نیاز داشته باشد و با برداشت زیاد،ذخایر بانک موی او کم می شود و اگر ریزش موی او ادامه یابد در آینده  نمی تواند طاسی‌های پیش‌رو را جبران کند و در بخش‌هایی مو دارد و در بخش‌هایی خالی از مو است. این حالت اصلاً زیبا نیست و او مجبور به می شود که کامل سر خود را بتراشد و آثار زخم کاشت مو نمایان می شود.

 

 

سن مناسب کاشت مو


افرادی که سن بالاتری دارند ودچار طاسی‌های وسیع شده اند به راحتی می توانند در نواحی خط رویش و بالای سر،کاشت مو انجام دهند اما این افراد با محدودیت بانک مو مواجه هستند و نمی‌تواند نواحی گیج‌گاه یا بخش‌های پایینی نواحی تاج را پر کند اما باز هم ۱۰-۲۰ سال جوان‌تر به نظر می رسند.


نکته :کسانی که سن کمی دارند بهتر است تا رسیدن به سن مناسب از روش‌های دارودرمانی استفاده کنند. داروهایی مانند ماینوکسیدیل، قرص فیناستراید و سایر درمان‌های مشابه تا حدی روند ریزش مو را کند می کند و حتی باعث رشد موهای از دست رفته می شوند.بنابراین تا رسیدن به سن مناسب برای کاشت مو، این موارد بهترین چاره برای افراد جوان می باشد.

توجه داشته باشید که سن مناسب کاشت مو در مورد طاسی‌های وسیع و حاد است.بنابراین کسانی که دچار ریزش موی متوسط و کم هستند، این محدودیت‌ها برای آنها وجود ندارد.در کل بهترین سن برای کاشت مو بالای 27 سال می باشد. اما در بعضی مواقع به دلایلی مانند از دست رفتن اعتماد به نفس فرد، از بین رفتن زیبایی بیش از حد یا بیماری که منجر به ریزش مو شود، متخصصین پوست و مو برای افراد زیر 25 سال نیزکاشت مو را تجویز می کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!