سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر

سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر

از آنجا که تکنولوژی در سده‌های اخیر همه زندگی انسان‌های کره زمین را در برگرفته، کاربران برای مدت زمان طولانی به نمایشگرهای دیجیتال نگاه می‌کنند. شاید حتی بتوان گفت که تقریبا همه زمان خود را به تماشای صفحه تلویزیون، کامپیوتر، موبایل یا تبلت صرف می‌کنند.

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۴ - ۰۰:۰۰:۰۰
  • تعداد بازدید: ۴۲
  • گروه: لنز های تماسی

از آنجا که تکنولوژی در سده‌های اخیر همه زندگی انسان‌های کره زمین را در برگرفته، کاربران برای مدت زمان طولانی به نمایشگرهای دیجیتال نگاه می‌کنند. شاید حتی بتوان گفت که تقریبا همه زمان خود را به تماشای صفحه تلویزیون، کامپیوتر، موبایل یا تبلت صرف می‌کنند.

اگر زمان زیادی را مشغول کار با رایانه هستید این  مقاله را از دست ندهید :

راهکارهای رفع خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر

این روند در زندگی روزمره و سلامت جسمی و روحی تاثیرات منفی بسیاری دارد. از جمله می‌توان به چاقی مفرط، خشم و اضطراب زیاد اشاره کرد. اما عوارض این نگاه‌ها به همین موارد محدود نمی‌شوند و روی بینایی نیز تاثیرات منفی اثبات شده‌ای دارند.

نمی‌توان به‌طور قطع گفت که نگاه‌های طولانی مدت به صفحه‌نمایش‌ وسایل دیجیتال، تاثیر سوء روی بینایی دارد یا خیر! اما به طور حتم می‌توان اذعان داشت که این کار به چشم فشار می‌آورد و موجب خستگی و ضعف بینایی می‌شود.

سندرم بینایی کامپیوتری یا همان ضعف بینایی، مشکلی کاملا محرز و مسلم است. این عارضه موجب خشکی و حساسیت زیاد چشم، تاربینی، خستگی چشم و همچنین مشکلات دیگری همچون سردرد، گردن درد و کمردرد می‌شود که همگی در نتیجه استفاده از کامپیوتر یا موبایل پدیدار می‌شوند.

احتمال اینکه خود شما هم این دردها را تجربه کرده باشید بسیار زیاد و شاید به خوبی درک کنید در چه مورد صحبت می‌کنیم.

بر اساس گزارشات سال ۲۰۱۵ کمیته بینایی ایالت متحده آمریکا، حدود ۶۱ درصد از آمریکایی‌ها پس از استفاده طولانی از کامپیوتر و وسایل الکترونیک، دچار تنبلی چشم و سندرم بینایی می‌شوند. به این معنی که از هر سه نفر، دو نفر به این عارضه مبتلا هستند. حالا اینکه این مساله در طولانی مدت چه آسیب‌هایی به چشم می‌رساند در ادامه صحبت خواهیم کرد، اما میان بیشتر مردم و کاربران وسایل دیجیتال عمومیت دارد.

ضعف بینایی در طولانی مدت چه آسیب‌هایی بدنبال دارد؟

به این دلیل که دستگاه‌های دیجیتال از خود نور HEV (که نور آبی نیز نامیده می‌شود) متصاعد می‌کنند، نگاه‌های طولانی‌مدت به صفحه نمایش موبایل و تبلت می‌تواند موجب آسیب جدی و دایمی به چشم بشود. نور HEV، بخشی از نور قابل مشاهده توسط چشم است که شامل نورها و امواج نوری کوتاه نیز هست که همه آنها به بافت‌های زنده بدن آسیب می‌رسانند.

نورهای آبی (HEV) از خورشید و لامپ‌های ال‌ای‌دی نیز منتشر می‌شوند، اما هیچ‌کدام از ما برای ساعات طولانی به آنها چشم نمی‌دوزیم و مستقیم به آنها نگاه نمی‌کنیم.

آیا قدیمی‌ها درست می‌گفتند: «نزدیک تلویزیون نشستن موجب ضعیف شدن چشم‌ها می‌شود؟»

احتمالا همه ما در کودکی این جمله را زیاد شنیده‌ایم که: «اینقدر نزدیک تلویزیون نشین!». پدرها و مادرها همیشه این جمله را تکرار می‌کردند و اصولا هم گوش هیچ کودکی به این حرف‌ها بدهکار نبود و کار خودش را می‌کرد.

اما لازم است بگوییم که این جمله کاملا پایه و اساس علمی دارد. نورهایی که از صفحه‌ نمایش وسایل الکترونیک متصاعد می‌شوند، نورهای مضر و خطرناک HEV دارند و موجب خستگی چشم می‌شوند.

چقدر از زمان خود را پای نمایشگر می‌گذرانید؟

بر اساس گزارش سال ۲۰۱۴ میلادی Mary Meeker، نسل میانه آمریکایی (۱۶ تا ۴۴ سال) حدود ۴۴۴ دقیقه یا ۷٫۴ ساعت از روز خود را به نگاه کردن به صفحه نمایش‌های طولانی سپری می‌کنند؛ حدود ۱۴۷ دقیقه تلویزیون، ۱۰۳ دقیقه کامپیوتر، ۱۵۱ دقیقه موبایل و ۴۳ دقیقه تبلت.

بر اساس آمار رسمی، کاربران بیشتر از اینکه در طول شبانه‌روز بخوابند، زمان خود را به نگاه کردن به نمایشگر سپری می‌کنند. میانگین خواب آمریکایی‌ها (بین سن ۲۵ تا ۵۴ سال) حدود ۷/۷ ساعت است.

خیلی از مردم شغلشان به‌گونه‌ای است که باید دایم پای کامپیوتر باشند و همین مساله موجب می‌شود تا بیشتر از راه رفتن، غذاخوردن و کارهای ساده زندگی، وقت خود را پشت کامپیوتر بگذراند.

بر اساس گزارش کمیته بینایی‌سنجی، یک‌سوم بزرگسالان بیش از ۹ ساعت از روز را مشغول استفاده از وسایل دیجیتال هستند اما نوع استفاده آن در سنین مختلف با هم فرق دارد.

آمار جمعیتی که بیش از ۹ ساعت از وسایل دیجیتال استفاده می‌کنند به شرح زیر است:

  • ۲۶ درصد Baby Boomerها: متولدین سال ۱۹۴۶ و ۱۹۶۴ میلادی
  • ۳۲ درصد Gen Xerها: متولدین سال ۱۹۶۵ و ۱۹۸۰ میلادی
  • ۳۲ درصد Millennialها: متولدین سال ۱۹۸۱ و ۱۹۹۶ میلادی

با این آمار خیلی جای تعجب ندارد که عارضه سستی چشم در حال افزایش باشد!

افزایش آمار استفاده از وسایل دیجیتال، گرایشات کاربران را تغییر داده است و موجب افزایش نزدیک‌بینی در آنها شده است.

این وضعیت در سراسر جهان در وضعیت بحرانی قرار دارد. گزارش موسسه ملی چشم نشان می‌دهد ۳۴ میلیون آمریکایی از اختلال نزدیک‌بینی رنج می‌برند و اگر این روند به همین منوال ادامه داشته باشد این رقم به ۴۰ میلیون نفر در سال ۲۰۳۰ میلادی خواهد رسید.

  • ارسال به سراسر ایران ارسال به سراسر ایران
  • مناسب ترین قیمت مناسب ترین قیمت
  • گارانتی و خدمات پس از فروش گارانتی و خدمات پس از فروش
  • ضمانت اصل بودن کالا ضمانت اصل بودن کالا