دلیل قرمز شدن چشم هنگام استفاده از لنز چیست؟

دلیل قرمز شدن چشم هنگام استفاده از لنز چیست؟

دلایل مختلفی باعث میشود که پس از گذاشتن لنز ،چشم قرمز شود. مثلا ممکن است بیش از حد مجاز از لنز استفاده می کنید یا امکان دارد به مایع شوینده لنز حساسیت دارید.

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۰۹ - ۰۰:۰۰:۰۰
  • تعداد بازدید: ۱۳۰
  • گروه: لنز های تماسی

۱- ورم ملتحمه‌ی بسیار بزرگ در مصرف کنندگان لنز تماسی

ورم ملتحمه‌ی بسیار بزرگ که به طور اختصاری (GPC) نامیده می‌شود، شرایطی است که اغلب برای مصرف‌کننده‌های لنز پدیدار می‌شود. GPC نوعی التهاب است که در نتیجه ورود یک جسم خارجی (لنز تماسی) به داخل چشم ظاهر می‌گردد. Conjunctivitis یا قرمزی چشم، التهاب غشاء چشم میباشد که بدلایل عفونی یا غیر عفونی ایجاد میشود.

لنزهای تماسی باعث خراش برداشتن سطح ملتحمه‌ی چشم می‌شوند. ملتحمه (conjunctiva) غشاء نازک و شفافی است که روی سفیدی چشم (صلبیه) و سطح داخلی پلک‌ها را پوشانده‌است.

GPC ممکن است سبب قرمزی و خارش چشم‌ها بشود و باعث حرکت لنز در چشم شود.

۳- محلول‌های مخصوص لنز تماسی

یکی از دلایل قرمزی چشم پس از استفاده از لنز تماسی می‌تواند حساسیت چشم به محلول شوینده لنز باشد. این حساسیت ممکن است هر زمانی پدیدار شود و به اینکه چندین سال از یک برند یا محلول مشخص استفاده می‌کنید هم ربطی ندارد.

برخی از محلول‌های مرطوب و چرب کننده حاوی مواد نگهدارنده هستند. این مواد نگهداره در چشم برخی از مردم حساسیت شدید به شکل قرمزی زیاد ایجاد می‌کنند.

۴- حساسیت‌های چشمی

کسانی که حساسیت‌های چشمی دارند پس از گذاشتن لنز در چشم با مشکلات زیادی همانند خارش، اشک‌ریزش و سوزش مواجه می‌شوند. حساسیت چشم به خودی خود آزاردهنده است حالا اگر لنز هم بگذارید، در واقع به تشدید وضعیت بد کمک کرده‌اید.

لنز تماسی همه آلودگی‌های و مواد حساسیت‌زا (آلرژن‌ها) را از محیط اطراف گرفته و سبب بدتر شدن حساسیت چشم می‌شود.

 

بیشتر بدانید:روش تمیز کردن لنزهای تماسی با محلول لنز

 لنز هایی مخصوص چشمان خشک 

۵- زخم قرنیه

زخم قرنیه یک مشکل جدی برای چشم است. بارزترین نشانه زخم قرنیه، قرمز شدن چشم‌هاست. همچنین ممکن است تصور کنید یک جسم خارجی در چشمتان فرورفته است. از دیگر نشانه‌های آن باید به حساسیت به نور، اشک‌ریزش و درد اشاره کرد.

اگر این نشانه‌ها را دارید، فورا برای درمان اقدام کنید و نزد پزشک متخصص بروید زیرا ممکن است قرنیه چشمتان خراشیده شده و زخم شده باشد. این عارضه می‌تواند به کاهش دید و گاهی حتی به کوری منتهی شود.

۶- لنزهای نامناسب با اندازه‌های بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از مردمک چشم

لنزهایی که کوچک و تنگ هستند باعث میشود جریان طبیعی اشک در چشم و زیر لنز مسدود شوند. این امر باعث می‌شود تا اکسیژن کمی به قرنیه چشم برسد. حلقه‌هایی که فشار لنز روی قرنیه ایجاد می‌کند را در معاینه چشم می‌توان به وضوح دید.

در چنین مواردی اغلب فرد، در ابتدای روز مشکلی ندارد اما هر چه به سمت غروب می‌رود قرمزی و خارش چشم او آغاز بیشتر می‌شود و حتی ممکن است درد هم داشته باشد.

لنزی که بسیار گشاد است نیر سبب قرمزی چشم می‌شود. به این خاطر که با هر پلک در چشم جابه‌جا می‌شود و احساس وجود جسم خارجی در چشم ایجاد می‌کند.

بنابراین استفاده از لنزهای تنگ یا گشاد به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود زیرا علاوه بر خراشیدن سطح قرنیه، احتمال ورود باکتری و آلرژن‌ها را به چشم افزایش می‌دهند.

۷- سندرم خشکی چشم

کسانی که سندرم خشکی چشم دارند با استفاده لنز نشانه‌های این عارضه را افزایش می‌دهند. برای اینکه بتوانید استفاده راحتی از لنز داشته باشید باید یک لایه طبیعی از اشک در چشم خود داشته باشید. وقتی چشمتان خشک است، لنز که می‌گذارید در واقع اوضاع را بدتر می‌کنید. زیرا لنز رطوبت چشم را زیر خود نگه می‌دارد و این امر به قرمزی و سوزش چشم منجر می‌شود.

بیشتر بدانید:

 

  • ارسال به سراسر ایران ارسال به سراسر ایران
  • مناسب ترین قیمت مناسب ترین قیمت
  • گارانتی و خدمات پس از فروش گارانتی و خدمات پس از فروش
  • ضمانت اصل بودن کالا ضمانت اصل بودن کالا