اعداد نوشته شده روی نسخه چشم‌پزشکی چیست؟

اعداد نوشته شده روی نسخه چشم‌پزشکی چیست؟

نسخه چشم‌پزشکی که تعیین‌کننده نمره چشم بیمار است حاوی SPH، CYL، Axis، ADD  و فاصله دو مردمک (PD) است. اگر نسخه شما هر کدام از گزینه‌های ذکر شده را نداشت، یعنی آن گزینه نیاز به اصلاح شدن ندارد و سالم است.

نسخه چشم‌پزشکی که تعیین‌کننده نمره چشم بیمار است حاوی SPH، CYL، Axis، ADD  و فاصله دو مردمک (PD) است. اگر نسخه شما هر کدام از گزینه‌های ذکر شده را نداشت، یعنی آن گزینه نیاز به اصلاح شدن ندارد و سالم است.

باید توجه داشته باشید که برای چشم راست و چشم چپ باید دو نسخه مجزا داشته باشید.

OD

پارامتر چشم راست

OS

پارامتر چشم چپ

SPH

اِسفر (Sphere) که اصطلاحا شماره اسفر گفته می‌شود، میزان نزدیک‌بینی و دوربینی چشم را نشان می‌دهد. اگر عدد اسفر منفی (-) باشد یعنی چشم نزدیک‌بین است. اگر مثبت (+) باشد یا هیچ علامتی نداشته باشد، .یعنی چشم دور بین است.

کلمه اسفر یعنی که اصلاح نزدیک بینی یا دوربینی چشم فرد به‌صورت کروی انجام می‌شود.

CYL و AXIS

سیلندر Cylinder (CYL) و Axis برای اصلاح آستیگماتیسم لازم است. توجه داشته باشیدکه هر دو پارامتر باید با هم باشند.

اگر در مقابل این علامت، عددی نوشته نشده باشد یعنی چشم شما آستیگماتیسم ندارد یا مقدار آستیگماتیسم آن به‌قدری کم است که به اصلاح نیازی ندارد.

علامت قبل از شماره آستیگماتیسم ممکن است منفی (-) به معنای آستیگماتیسم نزدیک بینی، یا مثبت (+) به معنای اصلاح آستیگماتیسم دوربینی باشد.

خوب است بدانید که در نسخه عینک، همیشه شماره مربوط به آستیگماتیسم بعد از شماره مربوط به دوربینی یا نزدیک بینی چشم درج می‌شود.

محور( Axis)، عدد استوایی را نشان می‌دهد که در آن هـیچگونه نیرویی برای اصلاح آستیگماتیسم اعمال نمی‌شود. محور با عددی بین ١ تا ١٨٠ درجه نشان داده می‌شود.

عدد ٩٠ نشان دهنده استوای عمودی و عدد ١٨٠ نشان دهنده استوای افقی است.

اگر در نسخه عینک عددی برای سیلندر نشان داده شده باشد، حتما عددی که نشان دهنده محور آن آستیگماتیسم باشد نیز وجود دارد. البته ممکن است قبل از آن یک علامت «X» نیز باید وجود داشته باشد.

محور در واقع استوایی را نشان می‌دهد که ٩٠ درجه با استوایی فاصله دارد که بیشترین قدرت آستیگماتیسم را اعمال می‌کند.

ADD

این علامت تعیین‌کننده قدرت بزرگ‌نمایی (ذره‌بینی) لنزهای مطالعه، پراگرسیو و دوکانونی است. ممکن است این عدد برای هر دو چشم بیمار با هم یکی باشد.

چگونه باید نسخه لنز تماسی را بخوانیم؟

در کنار پارامترهایی که در بالا توضیح دادیم، نسخه لنز تماسی باید دارای عدد انحنای پایه (Base Curve) و قطر (Diameter) نیز باشد.

انحنای پایه (BC) و قطر (DIA)

هر دو عدد انحنای پایه (BC) و قطر (DIA) تعیین‌کننده‌ی اندازه لنز هستند که برای جا گرفتن روی مردمک چشم بسیار لازم و ضروری است. برای اینکه لنز به‌راحتی درون چشم جای بگیرد و همه سطح مردمک را پوشش دهد و کوچک یا بزرگ نباشد، باید شما اندازه قطر لنز را دقیقا متناسب با قطر مردمک خود انتخاب کنید.

این اندازه‌ها برای اکسیژن‌رسانی به چشم نیز بسیار مهم و قابل توجه هستند.

  • ارسال به سراسر ایران ارسال به سراسر ایران
  • مناسب ترین قیمت مناسب ترین قیمت
  • گارانتی و خدمات پس از فروش گارانتی و خدمات پس از فروش
  • ضمانت اصل بودن کالا ضمانت اصل بودن کالا