آیا لیزر موهای زائد،عوارض دارد؟

آیا لیزر موهای زائد،عوارض دارد؟

لیزر موهای زائد یکی از بهترین روشهای از بین بردن موهای زائد بدن است. تنها روش دائمی حذف موهای زائد لیزر میباشد اما عوارض هم دارد .

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ - ۰۰:۰۰:۰۰
  • تعداد بازدید: ۱۵
  • گروه: پوست و مو

چرا لیزر عوارض دارد؟

 پرتوی لیزر برای این که به پیاز مو برسد، باید از لایه‌ی سطحی پوست عبور کند. پیاز مو در لایه‌ی ریرین پوست قرار دارد.چون لایه سطحی پوست مانند پیاز و ساقه‌ی مو،دارای ملانین است مقداری از پرتوی لیزر را جذب میکند. به همین دلیل در لیزر، عوارضی مانند سوختگی، تغییر رنگ پوست، زخم و دیگر عوارض ایجاد میشود


میزان عوارض لیزر به چه چیزهایی بستگی دارد؟

میزان عوارض لیزر به ویژگی‌های دستگاه و همچنین رنگ پوست متقاضی بستگی دارد. افرادی که پوست تیره‌تری دارند چون ملانین بیشتری در پوست دارند، بیشتردچارعوارض پوستی میشوند .امکان دارد تیرگی پوست بخاطر برنزه کردن و افزایش سن ایجاد شود و یا این که ژنتیکی و طبیعی باشد.بنابراین اگر قصد لیزر کردن دارید، فعلاً از آفتاب گرفتن و سولاریم پرهیز کنید.

همچنین طول موج لیزر، مدت زمان تابش، اندازه‌ی نقطه‌ی تابش و استفاده‌ی نامناسب از تکنیک‌های خنک‌سازی پوست،عوامل دیگری است که  عوارض لیزر موهای زائد را بالا میبرد.

هرچه طول موج دستگاه لیزر بیشتر و مدت زمان تابش کوتاه‌تر باشد، احتمال وقوع عوارض جانبی کمتر می‌گردد.طول موج و مدت تابش و همچنین استفاده از تکنیک‌های مناسب خنک‌سازی پوست، تاثیر لیزر را زیاد میکند و عوارض آن کم میشود. 

بیشتر بدانید:با مراقبت‌های بعد از هایفوتراپی آشنا شوید

عوارض لیزر موهای زائد

 

آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟

فرآیند لیزر معمولاً دردناک نیست.اما امکان دارد دو سه روز بعد از لیزر، پوست ناحیه‌ی تحت درمان دچار قرمزی و درد شود اما قابل تحمل است.

 

شایع‌ترین عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

1.درد، قرمزی و التهاب

آسیب زدن به هر بافتی باعث واکنش بدن میشود.لیزر موهای زائد به پیاز مو و فولیکول‌های مو،آسیب میزند و باعث بروز واکنش‌هایی مانند قرمزی و التهاب پوست در محل‌ درمان می شود. امکان دارد پوست شما بعد از لیزر ،نسبت به لمس  حساس شود و یا دچار تورم  شود. 

قرمزی و التهاب معمولاً موقتی است و خیلی زود ناپدید می‌شوند. گاهی اوقات  از داروهای بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود تا واکنش پوست به فرآیند لیزرکم شود.قرمزی و التهاب  از عوارض طبیعی لیزر موهای زائد است و قابل پیشگیری نیستند.برای بهبود این عوارض بهتر است بعد از لیزر از کمپرس سرد و  استروئیدهای موضعی استفاده کنید .

 لیزر موهای زائد،دردناک نیست وگاهی به دلیل حساس بودن پوست بیمار و یا عدم استفاده از تکنیک‌های خنک‌سازی در طی درمان، بیمار دچار درد و سوزش پوست می‌شود. استفاده از کمپرس سرد بلافاصله بعد از درمان نیز باعث کاهش درد می‌شود.

معمولا چند روز بعد از لیزر، التهاب، قرمزی و درد  برطرف می‌شوند.

بیشتر بدانید:آیا اندولیفت بهترین روش جوانسازی پوست است؟

عوارض لیزر موهای زائد

 

2.پوسته پوسته شدن

یکی دیگر از عوارض لیزر موهای زائد، پوسته پوسته شدن میباشد. این عارضه درتعداد  کمی از متقاضیان مشاهده می‌شود و از عوارض خفیف لیزر میباشد.

پوسته پوسته شدن ،پوست را خشک و آسیب پذیر میکند و باعث زخم و اسکارهای پوستی میشود.اما  استفاده از کرم‌های مرطوب کننده، می‌توان از ایجاد زخم‌ جلوگیری کند.

 

3. تغییر در رنگ پوست

یکی دیگراز عوارض لیزر موهای زائد،تغییرات خفیف در رنگ پوست میباشد.امکان دارد پوست متقاضی بعد از درمان،کمی روشن‌تر یا تیره‌تر شود. افرادی که پوست روشنی دارند، بیشتر رنگ پوست آنها تیره میشود و افرادی که پوست تیره‌تری دارند،رنگ پوست آنها روشن میشود.


به کاهش رنگدانه‌ها یا روشن‌تر شدن رنگ پوست ،هایپوپیگمنتیشن می‌گویند.علت بروز این عارضه نامعلوم است و چند ماه باقی میماند. معمولا این عارضه موقتی میباشد اما برای متقاضی آزاردهنده است.  

برای کاهش این عارضه بعد از لیزر ،زیر نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید و به مدت 6 هفته از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید. استفاده از دستگاه لیزر با طول موج مناسب، زمان تابش کوتاه و همچنین استفاده‌ی صحیح از تکنیک‌های خنک‌سازی به پیشگیری از روشن شدن رنگ پوست کمک میکند.

به افزایش رنگدانه‌ها یا تیره‌تر شدن رنگ پوست ،هایپرپیگمنتیشن می‌گویند. این عارضه نیز مانند روشن شدن پوست گذارا و موقتی است و طی ۳ تا ۴ هفته برطرف می‌گردد.

بیشتر بدانید:آیا می توان در محل سوختگی کاشت مو انجام داد؟

عوارض لیزر موهای زائد

 

4.آسیب به چشم

در لیزر موهای زائد  چون از اشعه‌ی پرقدرت لیزر استفاده می‌شودامکان دارد به بینایی آسیب بزند.این عارضه مخصوصا در هنگام لیزر موهای زائد مشاهده میشود اما استفاده از عینک‌های محافظ توسط بیمار و همچنین متخصص لیزر، خطر این عارضه کم میشود.

 

5. عفونت‌های پوستی

افراد کمی بعد از لیزر دچار عفونت‌ باکتریایی پوست میشوند. اگر بعد از لیزر دچار ،خارش، التهاب، درد و جوش شدید حتماً با کلینیک درمانی خود تماس بگیرید و از مصرف کرم‌های آنتی‌بیوتیک‌های موضعی و خود درمانی پرهیز کنید.

اگر سابقه‌ی تبخال زدن دارید،امکان دارد بعد از لیزر دچار تبخال شوید. اما این عارضه زیاد شایع نمیباشد .

بیشتر بدانید:هورمون ها چه تاثیری بر رشد و ریزش مو دارند؟

عوارض لیزر موهای زائد


6.سوختگی و تاول

 یکی ازعوارض شدید لیزر موهای زائد ، سوختگی و تاول میباشد.این عارضه به دلیل خطای درمان و تکنیک‌های نامناسب لیزر درمانی بوجود می آید. 

 

7.اسکار و زخم

ایجاد اسکار و زخم از عوارض لیزر موهای زائد نیست؛ اما اگر پزشک یا متخصص لیزر،در طول فرآیند درمان دچار اشتباه شود ، پوست شما زخم میشود. اگر برای لیزر درمانی، مراکز معتبر و حرفه‌ای را  انتخاب کنید بروز این عارضه  کم میشود.
 

عضویت در خبرنامه
  • ارسال به سراسر ایران ارسال به سراسر ایران
  • مناسب ترین قیمت مناسب ترین قیمت
  • گارانتی و خدمات پس از فروش گارانتی و خدمات پس از فروش
  • ضمانت اصل بودن کالا ضمانت اصل بودن کالا