هنگام استفاده از لنز باید به نکات مهمی توجه کنید.

زمانی که دارو مصرف میکنید

هنگام ریختن قطره در چشم حتما لنزها را از چشمانتان خارج کنید اما مصرف برخی از داروهای خاص ممكن است در وضعیت لنز شما تداخل ایجاد کند .مثلا اگر قرص‌های پیشگیری از بارداری مصرف كنید چشم‌ها به دلیل استروژن موجود در این قرص‌ها به لنزها حساس‌تر خواهد شد. همین‌طور این قرص‌ها میزان اشك ریزش را كاهش می‌دهند و اینگونه چشم‌ها خشك‌تر و امكان آسیب‌ آنها با لنز بیشتر می‌شود. قرص‌های ضدحساسیت و آنتی‌هیستامین‌ها هم چشم را خشك می‌كنند و برخی داروهای ضدآكنه می‌توانند باعث خارش در چشم دارای لنز شوند.

زمانی كه آرایش می‌كنید

لوازم ارایشی درون کیف ارایشی شما میتواند باعث حساسیت و تحریك چشم شوند. هرگز لوازم آرایشی خودتان را به كسی امانت ندهید و از لوازم آرایشی فرد دیگری هم استفاده نكنید. درضمن هرگز به چشم متورم، حساس و دچار اشك‌ریزش یا دردناك، ریمل و سرمه نزنید و از مداد ابرو و خط چشم استفاده نكنید.
از محصولات واتر پروف استفاده نمایید. اگر از محصولات دورچشم استفاده می‌كنید حتما از مرطوب‌كننده‌های با پایه آب كه از نوع «كم حساسیت» باشند استفاده كنید.
 مرطوب‌كننده‌ها، كرم‌ها و فونداسیون‌ها با پایه روغنی و كرمی می‌تواند چشمی که لنز دارد را تحریك كند و موجب ناراحتی شود.

 

 

 

 یك نكته مهم در مورد لنزها و آرایش چشم: اگر از لنزهای نرم (soft) استفاده می‌كنید قبل از آرایش چشم‌ها لنز را در چشم‌تان بگذارید اما اگر از لنزهای منعطف با قابلیت عبور گازها استفاده می‌كنید، اول چشم‌هایتان را آرایش كنید و بعد لنز بگذارید. اما در مورد هر دو نوع لنز، اول آنها را خارج كرده و بعد اقدام به پاك كردن آرایش‌ از چشم و دورچشم خود بكنید.

 زمانی كه به آرایشگاه می‌روید

سعی کنید زمانی که برای ارایش موهای خود به ارایشگاه میروید از عینک استفاده کنید. زیرا آرایشگاه‌ها پر از ذرات معلق در هوا هستند كه ناشی از اسپری‌ها و سایر مواد شیمیایی است كه در هوا پخش می‌شوند. اما اگر مجبور هستید لنز بگذارید هم اگر می‌توانید در محیط آرایشگاه عینك به چشم بزنید تا از تماس بسیاری از ذرات معلق در هوا با چشم‌تان جلوگیری كنید.  درضمن یادتان باشد كه اگر لنز در چشم دارید وقتی زیر سشوار نشستید، تا می‌توانید پلك بزنید.

 زمانی كه در هوای آزاد هستید

ذرات معلق در هوا، به‌خصوص آلاینده‌ها می‌توانند چشم‌ها را تحریك كنند و میزان تحریك در چشم‌هایی كه لنز دارند بیشتر است. ذرات معلق، گردوخاك، غبار هوا و دود نمونه‌هایی از مواد آزاردهنده هستند. اگر میزان آلودگی زیاد باشد چشم با مكانیسم اشك‌‌ریزش سعی می‌كند از خود دفاع كند و این برای كسانی كه لنز دارند بسیار سخت است.  در هوای بسیار آلوده بهتراست لنزهایتان را خارج كنید و با عینك بیرون بروید (البته بهترین كار این است كه در چنین هوایی بیشتر در محیط‌های سربسته یا دارای تصفیه هوا، باشید).

 زمانی كه به استخر می‌روید

  اگر می‌توانید بدون لنز شنا كنید، اگر هم می‌توانید عینك‌تان را با کش  ببندید كه از چشمان‌تان جدا نشود. در ضمن بهتر است تا یك ساعت پس از شنا كردن، لنزها را در چشم نگذاشت.

 

 

 


 زمانی كه سیگار می‌كشید

 افراد سیگاری كه لنز در چشم دارند 8برابر افراد غیرسیگاری در معرض خطر زخم قرنیه و عفونت چشمی هستند.

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!