با افزایش سن با نازک شدن بافت‌های پوستی و کاهش حجم، خطوط اطراف بینی، دهان، چشم و گونه عمیق تر میشوند و به چین و چروک‌هایی واضح تبدیل می‌شوند.

برای جبران حجم از دست رفته و رفع چین و چروک‌های صورت میتوانید از تزریق ژل یا تزریق سایر فیلرهای پوستی استفاده کنید.البته رفع چین و چروک‌ها فقط یکی از کاربردهای این روش درمانی است و از آن می‌توان برای افزایش حجم لب‌ها، لیفت ابرو، رفع گودی‌های صورت و موارد دیگر استفاده کرد .

 

تزریق ژل چیست؟

ساختار فیلرها و یا حجم‌دهنده‌های پوستی مشابه ژل هستند و برای جوانسازی پوست استفاده می‌شوند. سالانه بیش از ۱ میلیون خانم و آقا از این روش درمانی برای جوانسازی پوست خود استفاده می‌کنند چون تزریق ژل، هزینه‌ی مناسب و عوارض بسیار کمی دارد.تزریق فیلرهای پوستی، بعد از تزریق بوتاکس، فراگیرترین روش جوانسازی پوست در جهان میباشد.

 

کاربردهای تزریق ژل چیست؟

رفع چین و چروک‌های صورت: 

تزریق ژل در رفع چین و چروک‌هایی مانند خط پیشانی، خط اخم، خط خنده، خطوط اطراف لب و بینی بسیار موثر است.

 

 

تزریق ژل چیست؟

 

 حجم‌دهی:

 برای برجسته کردن و افزایش حجم لب، چانه و گونه‌ها  از فیلرهای پوستی استفاده میشود. 

حجم‌دهی به صورت: 

با افزایش سن، حجم صورت کم میشود. یکی از موثرترین راه‌های جبران حجم از دست رفته ، تزریق ژل میباشد. از این روش برای رفع گودی و سیاهی زیر چشم، لیفت ابرو و رفع افتادگی پوست صورت و گردن استفاده میشود.


جوانسازی دست‌ها:  

فیلرهای پوستی برای جوانسازی پوست بدن نیز استفاده میشود.جوانسازی و افزایش حجم پشت دست‌ها،مورد تایید FDA میباشد.

زیبایی بینی:

 یکی از کاربردهای جالب تزریق ژل،اصلاح فرم بینی بدون جراحی است.


کاربردهای تایید نشده تزریق ژل توسط FDA

  1. افزایش حجم سینه‌ها
  2. افزایش حجم باسن
  3. حجم‌دهی به پاها
  4. تزریق ژل به درون استخوان، تاندون، رباط و عضله

 

تزریق ژل چیست؟

 


فیلرهای پوستی چند نوع هستند؟

۱. فیلرهای دائم یا غیرقابل جذب

امروزه زیاد از فیلرهای غیرقابل جذب یا دائم استفاده نمیشود،چون این فیلرها عوارض جانبی و خطرات بسیاری دارند . تزریق ژل با استفاده از فیلرهای غیرقابل جذب فقط برای رفع چین و چروک‌های عمیق استفاده میشود و در همه‌ جای دنیا برای برطرف کردن چروک‌های سطحی ممنوع است.

دانه‌های پلی متیل متاکریلات (PMMA)

تنها فیلر دائمی مورد تایید سازمان FDA ،پلی متیل متاکریلات یا PMMA میباشد که فقط برای از بین بردن چین و چروک‌های دور لب (مثل خط خنده) مجاز است.PMMA پلی‌مری مصنوعی و زیست تخریب ناپذیر است و به خوبی توسط بافت‌های بدن تحمل می‌شود.
تنها فیلر حاوی PMMA که مورد تایید FDA است، محصولی به نام آرته‌فیل (ArteFill) یا بلافیل (Bellafill) میباشد. آرته‌فیل شامل توپ‌های بسیار بسیار کوچک است که از جنس PMMA ساخته شده‌اند.  در ساخت این فیلر از کلاژن گاوی و همچنین داروی بی‌حسی لیدوکائین نیز استفاده شده است.

اگر تزریق ژل‌های دائمی توسط جراح مجرب انجام نشود بعضی از بیماران دچار گلوله گلوله شدن مواد تزریقی در زیر پوست و یا درون لب‌ها میشوند.


۲. فیلرهای موقت یا قابل جذب

 جنس فیلرهای موقت از هیالورونیک اسید، کلاژن، کلسیم هیدروکسی آپاتیت، پلی لاکتیک اسید یا چربی بدن متقاضی است. تزریق چربی یک روشی بسیار عالی برای جوانسازی و حجم دهی  پوست میباشد. چربی جزو فیلرهای پوستی هست.

 

تزریق ژل چیست؟

 


کلاژن

یکی از اساسی‌ترین اجزای ساختاری پوست و سایر بافت‌های بدن ،کلاژن  میباشد. کلاژن باعث قوام و سفت شدن پوست میشود و استخوان و یا عضروف را محکم میکند.با پیری پوست،رشته‌های کلاژن تجزیه میشود.

 در تزریق ژل ،کلاژن را از منابع حیوانی (معمولاً گاوی) یا سلول‌های انسانی تهیه می‌کنند. کلاژن برای تزریق در پوست بسیار ایمن است و عوارض کمی دارد. اما ماندگاری آن کم میباشد و معمولاً بین ۳ تا ۴ ماه از بین می‌رود .به همین علت کمتر از فیلرهای کلاژن خالص،استفاده می‌شود.

هیالورونیک اسید
در بسیاری از بافت‌های بدن مانند پوست و غضروف‌ها،هیالورونیک اسید وجود دارد.هیالورونیک اسید یک ماده ی قندی است. با مخلوط کردن هیالورونیک اسید با آب،این ماده حجیم میشود ومانند ژل میشود. به جهت طبیعی بودن و ساختار ژلی، امروزه به دلیل اینکه هیالورونیک اسید طبیعی است و ساختار ژل مانندی دارد ،زیاد در تزریق ژل استفاده میشود.هیالورونیک اسید تزریقی معمولاً به کمک باکتری‌ها در آزمایشگاه تولید می‌شوند یا منبعی حیوانی دارند و از طیور استخراج می‌شوند.

هیدروکسی آپاتیت کلسیم
 در استخوان و دندان‌های ما نوعی ماده‌ی معدنی وجود دارد که هیدروکسی آپاتیت کلسیم نام دارد و در کنار کلاژن باعث استحکام آن‌ها می‌شود.برای تزریق این ماده ابتدا آن را در یک محلول ژل مانند حل میکنند و برای رفع چین و چروک‌های پوستی و همچنین جوانسازی پوست پشت دست استفاده می‌شود.ماندگاری تزریق ژل با هیدروکسی آپاتیت کلسیم  بسیار زیاد است و تا ۱۸ ماه پایدار میباشد. این ماده مناسب حجم‌دهی به لب‌ها نیست.

پلی لاکتیک اسید
پلی لاکتیک اسید یا PLLA یک پلی‌مر مصنوعی، زیست تخریب پذیر و سازگار با بافت‌های بدن میباشد.در ساخت بخیه‌های جذبی و همچنین پیچ‌های استخوانی از این ماده استفاده می‌شود.اثر این ماده به مرور زمان و معمولاً بعد از چند هفته آشکار میشود و گاهی تا ۲ سال پایدار میباشد.

چون تزریق ژل هیالورونیک اسید بسیار آسان‌تر از ژل های دیگر است و همچنین عوارض بسیار کمی هم دارند،در حال حاضر پرطرفدارترین شیوه‌ی تزریق ژل در میان مراجعین و پزشکان است. اگر بدن شما به این ماده واکنش بدی  بدهد، با تزریق یک آنزیم به نام هیالورونیداز به درون محل تحت درمان، می‌توان تمام هیالورونیک اسید تزریق شده را از بین برد.

 

تزریق ژل چیست؟

 

نکات  مهم هنگام تزریق ژل

  • کلینیکی را انتخاب کنید که مجوزهای لازم از وزارت بهداشت را داشته باشد و همچنین تیم درمانی مجرب و ماهری داشته باشد.
  • بعد باید ببینید که بهترین روش برای جوانسازی پوست شما ،تزریق ژل است یا خیر. وضعیت پوست، سن، سابقه‌ی تزریق ژل یا بوتاکس، سلامت عمومی، مصرف دخانیات و داروهای مختلف از جمله مواردی هستند که می‌توانند شما را تبدیل به کاندیدای مناسب یا نامناسب برای تزریق ژل کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!