نازک شدن مو به تدریج اتفاق می افتد و باعث میشود که ظاهر مو کم پشت تر به نظر برسد. نازک شدن مو موجب طاسی نمی شود.نازک شدن مو گاهی اوقات با طاسی، اشتباه گرفته می شود.

چه عواملی باعث نازک شدن مو می شود؟

نازک شدن مو امکان دارد به دلیل عادت های روزمره زدگی، ژنتیک یا هر دو آن ها باشد.بر اساس تحقیقات آکادمی پوست و مو آمریکا (AAD)، از دست دادن روزانه 50 تا 100 تار مو، طبیعی است. بیشتر از این مقدار، به این معنی است که شما بیشتر از آنچه که باید ریزش دارید.

 

 

عادت هایی که باعث نازک شدن مو می شود:

  • رنگ کردن زیاد، فر چند ماهه واستفاده زیاد از حالت دهنده ها 
  • استفاده از اسپری های مو و ژل های نگهدارنده نامناسب مانند رنگ موقت 
  • محکم بستن مو(محکم بستن مو باعث می شود موها کشیده شود واز فولیکول خارج  شوند و با گذشت زمان تارهای مو نازک شود)
  • دریافت ناکافی آهن، اسید فولیک و دیگر مواد معدنی در رژیم غذایی

 

علت نازک شدن موی سر 

1. تغذیه:برخی مواد مغذی خاص باعث رشد مو کمک می کنند و مانع از شکستگی و ضعف مو می شود.در رژیم غذایی روزانه خود از روی، آهن و اسید فولیک استفاده کنید.

2. استرس:ارتباط زیادی بین استرس و ریزش مو وجود دارد. استرس باعث شکستگی و ضعیف شدن مو می شود.

3. خشکی:خشکی پوست سرباعث آسیب و شکستگی مو می شود. 

4. آسیب حرارتی:استفاده زیاد از سشوار مو، صاف کننده یا فرکننده ها به مو آسیب میزند.

 

دلایل نازک شدن مو

 

5. شستن زیاد:نباید موهای چرب را چند بار در روز بشویید.موهای بسیار خشک رافقط یکبار در هفته بشویید و به آرامی پوست سر را شامپو بزنید و به آرامی نرم کننده را به ریشه های خود بمالید.

6. بستن مو:محکم بستن مو ،پوست سر و مو را می کشد و باعث ریزش مو می شود.

7.زایمان

8.مصرف قرص های ضدبارداری 

9.تغییرات هورمونی 

10.تیروئید:تیروئید نقش بزرگی در حفظ عملکرد بدن دارد.افرادی که تیروئید کم کاردارند دچار آسیب شدید مو و ریزش می شوند.

11.کم کردن بیشتر از 20 پوند وزن در زمان کوتاه

12. بیماری خود ایمنی

 

دلایل ریزش مو

 

13. برس و شانه کردن نادرست: برای جلوگیری از شکستگی مو از شانه با دندانه های پهن استفاده کنید و زمانی از برس استفتده کنید که موهای شما خشک است و ازشانه های پلاستیکی استفاده نکنید.
12.نقص در سیستم ایمنی بدن 

13.اختلال یا عفونت پوستی


 داروهای خانگی جهت جلوگیری از نازک شدن مو

1.ماساژ پوستی

ماساژ پوست، ارزانترین روش برای داشتن موهای ضخیم تر میباشد. این کار هیچ گونه هزینه و عوارضی ندارد. هنگام شستن موها، با نوک انگشت و به آرامی اطراف پوست خود را فشار دهید تا جریان خون بیشترشود. 


2.روغن های ضروری

روغن ها از گیاهان خاصی استخراج می شوند .روغنهای زیادی موها را زخیم میکند ازجمله روغن فندق و روغن کندش و رزماری. اگر تصمیم  دارید از روغن ها استفاده کنید در ابتدا مقدار کمی از روغن را بر روی بازو تست کنید و 24 ساعت صبر کنید اگر دچار حساسیت و قرمزی و کهیر نشدید از آن استفاده کنید. 

 

دلایل نازک شدن مو

 

3.مولتی ویتامین ها

موهای سالم به سلامت کلی شما بستگی دارد. یک آزمایش کلی بدهید اگر دچار کمبود ویتامین هستید حتما با پزشک متخصص صحبت کنید و از یک مولتی ویتامین روزانه استفاده نمایید.


4.مکمل اسید فولیک

اسید فولیک نوعی ویتامین B است که اهمیت زیادی در تولید سلول های جدید دارد. از لحاظ نازک شدن مو، این باور وجود دارد که اسید فولیک به فولیکول ها کمک می کند تا در مناطق طاسی ،موهای جدید  تولید شود. 

5.بیوتین

بیوتین یا ویتامین B-7، ماده مغذی محلول در آب است و در غذاهایی مانند آجیل، عدس و جگر وجود دارد. اگر یک رژیم متعادل داشته باشید باعث می شود دچار کمبود بیوتین نشوید.در سالهای اخیر مصرف مکمل بیوتین نیز افزایش یافته است.بیوتین به تجزیه آنزیم ها در بدن کمک می کند و باعث درمان نازک شدن مو  می شود. اگر مکمل های ویتامین B-5 مصرف میکنید نباید بیوتین مصرف کنید.چون اگر با هم مصرف شوند،  اثر بخشی یکدیگر را کم میکنند.

6.اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6

اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 چون توسط بدن انسان ساخته نمی شوند جزو اسیدهای چرب ضروری هستند. امگا 3 به بدن درمبارزه با التهاب کمک می کند و در ماهی وجود دارد. امگا 6 برای سلامتی کلی پوست اهمیت دارد. روغن های بر پایه گیاهی، منبع اولیه امگا 6 هستند.


7.ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل، یک درمان ریزش مو است که مورد تایید اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA)  میباشد و بدون نسخه پزشک در دسترس است و مصرف ان به تدریج باعث ضخیم تر شدن مو میشود. 

 

دلایل ریزش مو


8.اسپیرنولاکتون

اسپیرنولاکتون (آلداکتون) برای افرادی تجویز می شود که ریزش موی مرتبط با تولید آندروژن دارند.

9.فیناستراید

فیناستراید (پروپکیا) یک داروی ریزش مو  میباشد. این دارو فقط  مخصوص مردان است و زنان باید از این دارو اجتناب کنند چون عوارض زیادی برای انها دارد.


10لیزر درمانی خانگی

لیزر درمانی معمولا توسط متخصصین پوست و سایر متخصصان پوست انجام می شود اما امروزه  از برخی از محصولات در خانه نیز میتوان استفاده کرد. لیزر درمانی به رشد دوباره مو و افزایش ضخامت آن کمک می کند.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!