قرص های ضد بارداری یکی از رایج ترین روش های جلوگیری از بارداری است. تقریبا حدود 25 درصد از خانم ها برای جلوگیری از بارداری از این قرص ها استفاده می کنند. اما مشکلاتی را نیز برای خانم ها بوجود می آورد .یکی از این عوارض، ریزش مو میباشد.

قرص های ضدبارداری حاوی هورمون هستند .این هورمونها شامل پروژستین و استروژن هستند. امکان دارد با مصرف قرص های ضد بارداری تعادل هورمونی بدن خانم ها به هم بخورد.ریزش مو یکی از مشکلاتی است که مصرف قرص های ضد بارداری و عدم تعادل در هورمون ها به وجود می آورد. یکی از عوامل اصلی ریزش مو ، بر هم خوردن تعادل هورمونی در بدن انسان میباشد. 

 

 در همه خانم ها ریزش مو به یک اندازه نیست.بعضی از افراد به صورت ارثی با ریزش موی هورمونی مواجه هستند و مصرف قرص های ضد بارداری باعث تشدید این موضوع در آنها می شود.  چنین افرادی بهتر است روش های جایگزینی برای قرص های ضد بارداری انتخاب نمایند.

 

آیا قرص‌های ضدبارداری منجر به ریزش مو می‌شوند؟

راه های مقابله با ریزش مو

راه حل اول قطع مصرف قرص های ضد بارداری است.بعضی اوقات با قطع مصرف داروهای ضد بارداری متاسفانه ریزش موقطع نمیشود. در این موارد علاوه بر قطع قرص ضد بارداری، باید به پزشک مراجعه کرد .

معمولا در اینگونه موارد  داروهایی تجویز می شود که سرعت رشد فولیکول های مو را بیشترکند. با این روش ،ریزش موهایی که با مصرف قرص ضد بارداری اتفاق افتاده است جبران میشود.

چه کسانی با مصرف قرص دچار ریزش مو می‌شوند؟

زنانی که سابقه ریزش موی هورمونی در خانواده خود دارند در حین مصرف یا با قطع استفاده از قرص‌ها احتمال دارد دچار ریزش مو بشوند. ریزش مو در برخی از زنان به شکل کمتر و در برخی با شدت بیشتر و ریزش دسته‌های مو اتفاق می‌افتد.

 

روش های غیر هورمونی جلوگیری از بارداری

کلاهک دهانه رحم

یکی از روش های بسیار مفید و موثر جلوگیری از بارداری که به هیچ عنوان باعث عدم تعادل هورمونی در بدن و بروز مشکلات ناشی از آن نمی شود، استفاده از کلاهک دهانه رحم است.جنس این کلاهک، سیلیکون است وشبیه گنبد است. با قرار دادن این کلاهک بر دهانه رحم، اسپرم به داخل رحم نفوذ نمی کند.

استفاده از اسفنج ضد بارداری

اسفنج های ضد بارداری معمولا یک بار مصرف هستند و حاوی اسپرم کش می باشند. معمولا اسفنج های ضد بارداری را باید درون رحم قرار داد تا از بارداری ناخواسته جلوگیری کنند.

 

 اسفنج ضد بارداری


دیافراگم

جنس دیافراگم ازلاتکس است و شبیه به گنبد می باشد. دیافراگم با استفاده از اسپرم کش به راحتی از بارداری های ناخواسته جلوگیری میکند.

کاندوم

یکی از روش های بسیار کاربردی برای جلوگیری از بارداری کاندوم می باشد. جنس کاندوم ها معمولا از پلی اورتان می باشد. 

دستگاه آی یو دی

دستگاه آی یو دی مجهز به یک سیم مسی می باشد و داخل رحم تغییرات بیوشیمی انجام می دهد و اسپرم داخل رحم را از بین می برد. 

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!