دلیل افتادگی پوست وایجاد چین و چروک و تجمع چربی‌های موضعی در نقاط مختلف بدن مثل شکم و داخل ران ،افزایش سن، ژنتیک و آسیب‌های نوری ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب میباشد.

امروزه روش‌های زیادی برای بهبود این مشکلات وجود دارند، روش آر اف کونتراج یکی از پیشرفته‌ترین و موثرترین شیوه‌های زیبایی و جوانسازی پوست و رفع چربی‌های موضعی بدن میباشد.

 

روش آر اف چیست و چگونه کار می‌کند؟

آر اف یا RF مخفف عبارت «Radio Frequency» یا «امواج رادیویی» میباشد.. امواجی که در علم پزشکی  استفاده میشود دودسته هستند، امواج الکترومغناطیسی و امواج مکانیکی . در تصویربرداری سونوگرافی و در روش هایفوتراپی از جمله امواج مکانیکی استفاده میشود.

طیف وسیعی از امواجی که در پزشکی استفاده میشود،امواج الکترومغناطیسی است؛ از اشعه‌های بسیار پرقدرت گاما گرفته تا اشعه‌ی X، نور مرئی، انواع لیزرها و همچنین امواج RF یا همان امواج رادیویی. میزان انرژی  این امواج ، با معیاری به نام «فرکانس» تعیین میگردد. هرچه فرکانس یک موج بیشتر باشد، سرعت و انرژی  آن بیشتر است.

ویژگی‌های امواج آر افبا توجه به کاربردی که دارند طراحی می‌شود. مثلاً امواج وای فای، تلویزیون، رادیو و مایکروویو هم نمونه‌های از امواج رادیوفرکانس یا رادیویی هستند. در آر اف کونتراج ، از امواجی با فرکانس ۴۵۰ کیلوهرتز استفاده می‌گردد؛ یعنی ۱۰۰ میلیون بار آهسته‌تر از نور مرئی.

 

 انواع دستگاه های RF

برای روش آر اف دستگاه‌ها و تکنیک‌های زیادی وجود دارد. با سه روش  درمانی موثر مبتنی بر تکنولوژی آر اف آشنا شوید:

۱) آر اف فرکشنال

در گذشته امواج لیزر و رادیویی موجود در دستگاه‌های پزشکی، به صورت «هم‌ریز» یا «کانفلوئنت»بودند.یعنی منطقه‌ی وسیعی از پوست  توسط  امواج مورد هدف قرار میگرفت. امروزه دستگاه‌های فرکشنالجای دستگاه‌های کانفلوئنت قدیمی را گرفته‌اند. در دستگاه‌های فرکشنال (مثل آر اف فرکشنال و لیزر CO2 فرکشنال) نقاط بسیار کوچکی از پوست با فواصل کاملاً ایمن مورد هدف قرار میگیرند. درنتیجه اثر بیشتر و عوارض کمتری دارند. 

 

آر اف کونتراج چیست؟


۲) آر اف فرکشنال میکرونیدل

برای تولید امواج الکترومغناطیسی، به بخش‌های ویژه‌ای به نام الکترود نیاز میباشد. در سیستم آر اف فرکشنال میکرونیدل، سوزن‌های فوق ظریفی که قطرشان فقط ۱۲۰ میکرون است، نقش الکترود را دارند. این سوزن‌ها حدود نیم تا دو میلی‌متر در پوست نفوذ می‌کنند و امواج رادیویی را به اعماق پوست می‌رسانند. آر اف فرکشنال میکرونیدل، ترکیبی از روش میکرونیدلینگ و آر اف میباشد. این دو روش‌ هر کدام به تنهایی نقش بسیار موثری بر جوانسازی پوست دارند؛اما تاثیرات آنها با قرار گرفتن کنار هم ، بیشتر میشود.

۳) آر اف کونتراج

 یکی از جدید‌ترین فناوری‌های مبتنی بر امواج رادیوفرکانسی،دستگاه آر اف کونتراج است. این دستگاه بسیار ایمن است .

 

بهترین نوع دستگاه های RF

میزان تاثیر هر کدام از این روش‌ها با هم فرق دارد و  به شرایط، محل درمان و هدف درمان بستگی دارد. مثلاً  بهترین درمان برای چربی‌های موضعی ، دستگاه آر اف کونتراج و بهترین روش برای محو کردن چین و چروک‌، دستگاه آر اف فرکشنال میکرونیدل  میباشد.انتخاب مناسب‌ترین و بهترین روش جوانسازی پوست کار دشواری است و فقط پزشک متخصص میتواند این کار را انجام دهد.

نکته:باید بدانید  که تاثیرات بسیار خوب یک روش درمانی بر روی یکی از دوستان یا آشنایان، لزوماً به این معنی نیست که آن روش برای شما هم موثر است.

 

ویژگی‌های منحصر به فرد آر اف کونتراج چیست؟

 

۱. استفاده همزمان از سیستم دوقطبی و تک قطبی

برای تولید امواج آر اف از الکترود استفاده می‌شود. الکترودها قطب‌های مثبت و منفی الکتریکی را می‌سازند و امواج از یک قطب به سمت قطب دیگر حرکت می‌کنند.یکی از ویژگی‌های دستگاه‌های آر اف خاصیت تک قطبی و دو قطبی بودنشان میباشد. در دستگاه‌های تک قطبی، قطب‌های مثبت و منفی در فاصله‌ی نسبتاً زیادی قرار گرفته اند و امواج رادیویی برای اینکه به قطب دیگر برسند باید  از لایه‌ی سطحی ، لایه میانیو لایه‌ی عمقی پوستو همچنین چربی‌های زیرپوست عبور کنند . پس  دستگاه‌های تک قطبی برای درمان‌های عمیق ،موثرترند.

در دستگاه‌های دوقطبی چون قطب‌های مثبت و منفی در فاصله‌ی نزدیکی از هم قرار گرفته اند، امواج تولید شده حدود یک میلی‌متر در پوست نفوذ می‌کنند.بنابراین در درمان چربی‌های زیر پوست ،دستگاه‌های دوقطبی موثر نیستند اما برای رفع جای زخم، اسکار آکنه‌ها و بهبود بافت و رنگ سطحی پوست، بسیار مناسب‌اند. دستگاه آر اف کونتراج به طور همزمان از سیستم‌های تک قطبی و دوقطبی استفاده می‌کند و نواحی سطحی و عمقی پوست را به طور همزمان جوان میکند.

 

آراف کونتراج چیست؟

 

۲. سیستم نظارت زنده

آر اف کونتراج مجهز به دروبین حرارتی و یک نمایشگر است و دمای ناحیه‌ی تحت درمان را به صورت زنده نشان می‌دهد. زمانی که دما به میزان مد نظر می‌رسد، دستگاه آن را اعلام می‌کند. به این ترتیب سرعت، دقت و ایمنی درمان بسیار بالا می‌رود.


کاربردهای آر اف کونتراج چیست؟

 • سلولیت و چربی‌های موضعی
 • افتادگی و شل شدگی پوست
 • لیفت غیرتهاجمی پوست
 • افتادگی ناحیه غبغب
 • بهبود نتایج لیپوساکشن
 • بهبود انحنای سطحی بدن (کانتور)
 • افتادگی پوست در ناحیه زیر بازو
 • رفع فرورفتگی‌های پوستی (Skin denting)


راهنمای متقاضیان  هنگام درمان با دستگاه آر اف کونتراج:

پیش از درمان

پیش از انجام  آر اف کونتراج به پرهیز یا مراقبت‌های خاصی نیاز  ندارید، اما بهتر است از ۲ هفته قبل از درمان در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید و سولاریوم هم نروید.
بین جوانسازی با لیزر، لایه برداری پوست و تزریق بوتاکس با جلسه درمانی آر اف، به ترتیب حداقل باید ۳ ماه، ۴ هفته و دو هفته صبرنمایید.

جلسه درمانی

هر جلسه درمانی بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول میکشد.معمولاً آر اف کونتراج به بیش از یک جلسه درمانی نیاز دارد.

 

آراف کونتراج چیست؟

 

مراقبت های پس از درمان

 •  بلافاصله بعد از درمان می‌توانید به محل کار بروید یا به کارهای روزمره خود بپردازید چون این روش دوره‌ی نقاهت یا ریکاوری ندارد.
 • امکان دارد  یک ساعت بعد از جلسه‌ی درمانی کمی درد داشته باشید. 
 • معمولاً  ۲-۳ روز بعد از درمان عوارضی مانند تورم و قرمزی برطرف می‌شوند.
 •  مایعات  زیاد بنوشید و از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • بعضی مواقع نتایج بلافاصله بعد از جلسه درمان وبعضی اوقات تا دو هفته بعد نمایان می‌شود. کلاژن سازی و بهبود ظاهر بافت تا ۳ ماه بعد ادامه دارد.

 

آیا آر اف کونتراج عوارض دارد؟

 1. امواج رادیوفرکانسی بسیار ایمن هستند و در وسایل زیادی مثل تلویزیون، وای‌فای و مایکروویو استفاده می‌شوند.
 2. دستگاه آر اف کونتراج مورد تایید سازمان FDA و سایر سازمان‌های نظارتی پزشکی میباشد.
 3. سوختگی،مهم‌ترین خطر روش آر اف است.اما در دستگاه کونتراج از سیستم مراقبتی ویژه‌ای استفاده شده است و خطر این عارضه را به صفر رسیده است. 
 4. قرمزی و تورم از جمله عوارض طبیعی این روش هستند که معمولاً طی ۲۴ ساعت و حداکثر تا ۲-۳ روز بعد برطرف می‌شوند.
   

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!