لنزهای تماسی در نوع ‌های لنز نرم، لنز سخت نفوذپذیر به گاز، یا لنز هیبریدی تولید میشوند.


روش ساخت لنزهای نرم:

در ساخت این نوع لنز از پلیمرهای پلاستیکی هیدروفیلیک (دوستدار آب) موسوم به هیدروژل‌ها استفاده میگردد. این مواد آب را جذب  میکنند ولی در کیفیت بینایی‌شان تغییری ایجاد نمیشود. و همچنین نرم و قابل انعطاف می‌شوند.
لنزهای تماسی نرم که قدرت نفوذپذیری بسیار بالای اکسیژن را دارند تحت عنوان لنزهای هیدروژلی سیلیکونی،به روشهای برش و تراش‌دادن با دستگاه یا قالب‌گیری تزریقی تولید میگردند.


روش برش و تراش‌دادن با دستگاه:

در این روش، دیسک‌های غیرهیدراته که  از مواد لنزهای تماسی نرم تولید شده اند را به صورت جدا روی میله‌های چرخشی وصل می‌کنند و با ابزار بسیار دقیق برش،که به صورت کامپیوتری کنترل میشوند، شکل می‌گیرند.
پس از مرحله ی شکل گرفتن و تراشیدن سطح های داخلی و خارجی، لنز را از دستگاه خارج میکنند و برای نرمتر شدن آن را آبرسانی و هیدراته میکنند، پس ازاتمام مراحل تولید، لنز وارد مرحله تست کیفیت می‌ شود.
چون روش برشکاری مراحل بسیاری دارد و زمان‌گیر است، اخیرا بیشتر مراحل آن به صورت اتوماتیک انجام میشود. با استفاده از دستگاه‌های کامپیوتری و روبات‌های صنعتی،امروزه یک لنز تماسی نرم با دستگاه برش درکمترین زمان ممکن ساخته میشود.


قالب‌گیری تزریقی: این روش،با حرارت دادن  مواد سازنده لنز تماسی در حالت مذاب ‌و سپس با قرار  دادن آن درون قالب‌های طراحی‌شده،با کامپیوتر تزریق شده و سپس تحت فشار قرار می‌گیرند.
در مرحله ی  بعد، لنزها در سریعترین زمان ممکن سرد شده و از قالب‌ خود خارج می‌شوند.سپس لبه‌های لنز را صیقلی داده و آب‌رسانی میکنند تا نرم شود. سپس لنزها را مورد آزمایش کیفیت قرار میدهند.
اکثر لنزهای تماسی یک‌بار مصرف از طریق قالب‌گیری تزریقی ساخته می‌شوند. چون این روش  سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر از روش برش با دستگاه میباشد.

 

 


روش ساخت لنزهای نفوذپذیر به گاز:

اکثر لنزهای سخت نفوذپذیر به گاز که تحت عنوان لنز GP نیز شناخته می‌شوند، با استفاده از پلیمرهای پلاستیکی نفوذپذیر اکسیژن ساخته می‌شوند که شامل سیلیکون و فلورین میشود. لنزهای جی‌پی،چون آب کمتری دارند درون چشم سفت می‌مانند.
این لنزها معمولا تحت تجویز دکتر متخصص و به روش شخصی ساخته می‌شود.به همین خاطر،نسبت به مدل‌های دیگر لنز،دارای قیمت بالاتری میباشند.
یکی از دلایل اهمیت بسیار  لنزهای GP، سفارشی بودن در تولید آنهاست زیرا این لنزها مثل نمونه‌های نرم در چشم تغییر شکل پیدا نمیکنند و باید دقیقا متناسب با قرنیه چشم بیمار ساخته شود. کوچک‌ترین تفاوت در طراحی این نوع لنزها می‌تواند باعث اذیت  چشم شده و حتی دوره درمان خود را نیز به انجام نمی رساند.
لنزهای نفوذپذیر به گاز مثل لنزهای نرم را با دستگاه‌های کامپیوتری برش میدهند و با این تفاوت که باید تحت تجویز چشم ‌پزشک باشد و به صورت خشک تولید شود. پزشکان معمولا لنزها را درون محلول مراقبت لنزهای تماسی خیس می‌کنند تا باز شوند.استفاده از این محلول باعث می‌شود که سطح لنز برای گذاشتن در چشم نرم‌تر شود.


روش ساخت لنزهای هیبریدی:

لنزهای تماسی هیبریدی بخش اپتیکال مرکزی دارند.در این روش که از پلاستیک‌های سخت نفوذپذیر به گاز استفاده شده،ساخته میشوند و با نواری غیرمرکزی در بر گرفته میشوند که از مواد لنزهای نرم ساخته شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!