لنزها هر ماه حدود 2 الی 6 در صد آب از دست می دهند. با كاهش تدریجی آب، اكسیژن رسانی به قرنیه دچار اختلال می شود و به لایه های داخلی قرنیه خصوصا سلول های اندوتلیال آسیب می رساند. تغییر ویژگی های دیگر لنز، مانند شماره و راحتی نیز به دنبال از دست رفتن آب لنز محتمل است.

زمان مصرف لنزهای روزانه

این لنزها در روز و در ساعات بیداری در چشم قرار داده میشوند و هنگام خوابیدن باید از چشم بیرون اورده شوند.

این نوع لنزها را میتوان علاوه بر ساعات بیداری و روز در هنگام خواب نیز در چشم خود نگه دارید. اما در نظر داشته باشید خوابیدن با لنز از طرف چشم پزشكان رد میشود.


طول مدت مصرف


 لنزهای یك روزه

لنز های یک روزه ،بهداشتی ترین لنز نرممیباشند چون بعد از یكبار استفاده باید دور انداخته شوند و به همین دلیل فرایند ضدعفونی انجام نمی شود. به دلیل اینکه زمان استفاده از این لنز ها کوتاه است  امكان رسوب چربی، پروتئین و مواد شیمیایی در این لنز ها وجود ندارد . این مشکلات باعث تحریك چشم ها و كاهش دید می شوند.پس در لنز های روزانه بروز چنین مشکلاتی به حداقل میرسد.
چون ضخامت این نوع لنز ها کم است باعث راحتی بیشتر و اكسیژن رسانی بهتر قرنیه می شود. لنزهاي یك روزه مناسب کسانی كه ميخواهند گاهي از لنز تماسي استفاده كنند یا افرادي كه به محلولهاي نگهدارنده ي لنزها حساسیت دارند و همچنین ورزشكاران ،كودكان میباشد .لنزهای یك روزه در ایران در دسترس هستند ولی به دلیل هزینه زیاد آن ها در مقایسه با انواع دیگر لنزها، مورد استقبال قرار نگرفته اند.

 

 


لنز های هفتگی، دو هفتگی و ماهیانه و سه ماهه 

عمدتا لنزهای سیلیكون هیدروژلی هستند كه طبق اعلام كارخانه سازنده و تاییدیه سازمان های ناظر باید پس از مدت تعیین شده، دور انداخته شوند. اغلب این لنزها را می توان در هنگام خواب در چشم نگاه داشت گرچه همان گونه كه ذكر شد این كار توصیه نمی شود.چنانچه بیمار شب با لنز نخوابد، طول عمر آن ها كمی بیشتر می شود.


 لنزهای اکستندد

بیشتر به لنزهایی اطلاق می شود كه طول عمر حدود 9 ماه تا حداكثر یکسال را دارند

 

لنز تماسی نرم

لنزهاي تماسي نرم حدود 90 % لنزهاي تماسي تجویزي را شامل ميشوند. لنزهاي نرم در مقایسه با لنزهاي سخت راحتتر تحمل ميشوند و دوره ي سازش كوتاهتری دارند. اما امكان بروز عوارض عفوني و حساسیتي در آ نها بیشتر است. علاوه بر این ممكن است چشم به محلول شستشوي لنز حساس شود. و ”spherical” این لنزها را بر مبنای اصلاح عیب انكساری به دو نوع تقسیم بندی می كنند. از نظر جنس نیز ماده سازنده این نوع لنزها شامل دو دسته كلی هیدروژل و یا سیلیكون-هیدروژل می باشند.

 

 


لنزهای تماسی نرم معمولی هیدروژلی

این لنزها، از نوعی پلاستیك قابل انعطاف ساخته می شوند و برای اصلاح نزدیك بینی ساده یا دوربینی ساده بكار می روند و آستیگماتیسم قرنیه را حداكثر تا یك دیوپتر اصلاح می كنند. محتوی آب این نوع از لنزهای نرم معمولا بین 25 تا 80 درصد است. لنزهای نرم معمولی از جنس ماده ای هستند كه اصطلاحا هیدروكسی اتیل متاكریلات گفته می شود كه در واقع نوعی پلاستیك شبیه اسفنج هستند. این لنزها مقداری آب جذب می كنند

 وجود آب درلنز سبب می شود اكسیژن در آب حل شده و از لنز عبور كند و به چشم برسد. در این لنزها انتقال اكسیژن به قرنیه وابسته و محدود به میزان آب در ساختار لنز است. لنزها در طول مدت استفاده، هر ماه حدود 2 الی 6 در صد آب از دست می دهند. با كاهش تدریجی آب، اكسیژن رسانی به قرنیه دچار اختلال می شود و به لایه های داخلی قرنیه خصوصا سلول های اندوتلیال آسیب می رساند. تغییر ویژگی های دیگر لنز، مانند شماره و راحتی نیز به دنبال از دست رفتن آب لنز محتمل است. در روی ویال لنز تاریخ درج می شود، یكی تاریخ مصرف لنز در صورت باز نشدن بسته بندی و دیگری طول عمر لنز از زمان باز شدن. پس از انقضای این تاریخ، لنز دیگر استریل محسوب نمی شود و خواص آن نیز دست خوش تغییر شده است. طول عمر لنز نیز بسیار مهم است و لازم است كه لنز در زمان مقرر تعویض شود.

 

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!