دستکش نقش بسیار مهمی در زمینه پزشکی دارد.مهمترین کاربرد آن این است که از ابتلا به بیماری ها و امراض جلوگیری می کند.به همین دلیل لازم است که قابلیت عدم نفوذ پذیری را داشته باشند.

دستکش نقش بسیار مهمی در زمینه پزشکی دارد.مهمترین کاربرد آن این است که از ابتلا به بیماری ها و امراض جلوگیری می کند.به همین دلیل لازم است که قابلیت عدم نفوذ پذیری را داشته باشند.

آیا دستکش لاتکس در برابر باکتری ها و ویروس ها نفوذ ناپذیر هستند؟

در سالهای گذشته، گزارش ها و تردید های مختلفی مبنی بر میزان نفوذ ناپذیری دستکش ها بدست آمده است.

مثلا نشریه مشهور”جهان علم”در مورد نفوذ پذیری این وسیله ،مقاله ای را چاپ کرد و در آن مشخص شد که تنها 30% از انواع دستکش لاتکس در برابر ویروس ها و باکتری ها مقاوم اند.

 

آیا میکرو ارگانیسم ها واقعا قادر به نفوذ از دستکش لاتکس هستند؟

امکان دارد در ساختار و مواد تشکیل دهنده دستکش لاتکس،حفره ای وجود داشته باشد که می تواند مسیری برای عبور میکرو ارگانیسم ها باشد.

 

ساختار دستکش لاتکس زیر میکروسکوپ:

این وسیله از مواد طبیعی خالص ساخته شده است و شامل پلیمرهای غیر اشباع می باشد.یعنی زنجیره های طولانی دارد که یک مولکول را تشکیل می دهد و در نتیجه یک مولکول بزرگتر را  بوجود می آورد.این مولکول ها به ترتیب سمت راست یکدیگر قرار گرفته اند و پلمیر قوی تری تشکیل می دهند و همین موضوع باعث افزایش قدرت کششی و کاهش پارگی این دستکش می شود.

تمام این پلیمر های قوی ،از یک مواد خام اولیه تشکیل شده اند و منجر به تشکیل پیوندی قوی بین مولکول ها می شوند.با این پیوند قوی ذرات نمیتوانند به راحتی رد شوند و پارگی نیز کاهش می یابد وهیچ ذره ای نمی تواند به راحتی ازآن عبور کند.این پیوند موجب شده است که مقاومت دستکش لاتکس زیاد شود که نشان دهنده عملکرد مناسب پلیمریزاسیون آن است.

 

خرید دستکش لاتکس

 


نتایج بدست آمده در مورد نفوذ پذیری دستکش لاتکس

مقالات بسیاری درزمینه عدم نفوذ پذیری این محصول در برابر باکتری ها و ویروس ها انجام شده است.با اینکه بعضی از نتایج با هم متناقض هستند اما در بیشتر این تحقیقات مشخص شد  که این محصول در برابر میکرو ارگانیسم ها مقاوم می باشد.

همچنین تحقیقات نشان داد که این وسیله در برابر ذرات با اندازه 95 سانتی متر مقاوم می باشد.همچنین تا 95 درصد در برابر ویروس ها، باکتری ها و سایر ریز ذرات، مقاومت و خاصیت کشسانی بالایی دارد.

هنگام انتخاب دستکش به چه مواردی باید توجه کرد؟

1. ماهیت خطر

دو نوع خطر اصلی هنگام استفاده از این محصول وجود دارد:

  • خطر شیمیایی
  • خطر زیست محیطی 

هیچ نوع دستکشی به طور کامل در برابر مواد شیمیایی مقاوم نیست.هر کدام ازانواع این محصول امکان دارد در اثر مواجه با مواد شیمیایی از بین بروند، یا حتی قابلیت عدم نفوذ پذیری اشان کم شود.

علائم تخریب معمولا به صورت تورم، از دست دادن انعطاف پذیری، ایجاد لکه و غیره بروز می کند.نفوذ نیز به این معنی است که آیا یک ماده شیمیایی می تواند از طریق یک دستکش عبور کند یا خیر. میزان نفوذ به زمان بستگی دارد.هر چقدر این محصول نازک تر باشد، در برابر نفوذ مواد شیمیایی، مقاومت کمتری دارد.

بیشترین کار در آزمایشگاه‌های علوم زیستی و آزمایشگاهی شامل مدیریت مواد شیمیایی و بیولوژیکی (عفونی) است.به طور کلی، دستکش هایی  که محافظ خوبی در برابر مواد شیمیایی هستند،در مقابل تماس های غیرمستقیم با مواد عفونی از جمله باکتری ها و ویروس ها نیز حفاظت خوبی دارند.

 

خرید دستکش لاتکس

 

2.نوع انجام کار

مهمترین عامل در انتخاب دستکش، نوع کاری است که قرار است با آن انجام شود. هنگام انتخاب این محصول برای محافظت در برابر تماس غیر تصادفی با مواد شیمیایی، لازم است که این وسیله مقاومت خوبی در برابر حمله یا نفوذ مواد شیمیایی خاص داشته باشد.دستکش های ضخیم مقاومت بیشتری نسبت به مواد شیمیایی یا آسیب مکانیکی دارند، اما مدل نازک آن در مقابل حفاظت از خطرات فیزیکی ضعیف تر هستند.

 

3.استفاده کاربر

اندازه دستکش باید با سایز دست متناسب باشد. دستکش کوچک، حرکات را محدود می کند و  موجب خستگی انگشتان دست می شود و مدل بزرگ آن نیز انجام کار را دچار مشکل می کند.شرایط پوستی قبل از استفاده از دستکش بسیار مهم است.زخم ها و ضایعات پوستی باید قبل از استفاده از دستکش  لاتکس با پانسمان ضد آب پوشانده شود.

افرادی که مبتلا به اگزما یا پسوریازیس هستند برای جلوگیری از تحریک پوست توسط عرق ،باید داخل دستکش با استفاده از یک باند نازک دست خود را بپوشانند.


کاربردهای دستکش 

  • معاینات دقیق (زمانی که نیاز به احساس اندام وجود دارد.)
  • آشپزی
  • آزمایشگاه ها
  • جراحی ها


خرید دستکش لاتکس

شما می توانید این دستکش را از سایت رهیافت طب خرید نمایید.در مجموعه رهیافت طب ،گروه های مختلف کالا و تجهیزات شامل تجهیزات پزشکی، ابزار کاشت مو، لنز، لوازم پزشکی خانگی و… با تنوعی منحصر به فرد به مشتریان عزیز عرضه می گردد.رهیافت طب در فروش تجهیزات پزشکی یک هدف مهم دارد آن هم  ارتقای سلامت و کیفیت زندگی مردم، از طریق تامین دسترسی سریع و آسان  به تجهیزات و کالاهای پزشکی و محصولات دارویی، درمانی، بهداشتی مطمئن و با کیفیت است.
 

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!