شایع ترین علت ریزش مو،ریزش موی ارثی میباشد. ریزش موی ارثی یک مشکل طبیعی است که به علت ترکیبی از ژنتیک، سطح هورمون و فرایند پیریبوجود می آید.تقریبا تمام مردان و زنان در سنین مختلف دچار ریزش مو می شوند. ریزش مو معمولا 20از و 30 سالگی شروع می شود.

شایع ترین علت ریزش مو،ریزش موی ارثی میباشد. ریزش موی ارثی یک مشکل طبیعی است که به علت ترکیبی از ژنتیک، سطح هورمون و فرایند پیریبوجود می آید.تقریبا تمام مردان و زنان در سنین مختلف دچار ریزش مو می شوند. ریزش مو معمولا 20از و 30 سالگی شروع می شود ریزش مو در زنان بیشتر بعد از یائسگی مشاهده میشود که به آروپیک آندروژنتیک معروف است و در مردان به طاسی الگوی مردانه معروف است.


علائم ریزش موی ارثی چیست؟

ریزش موی ارثی با نازک شدن مو شروع می شود .ریزش مو در مردان از تاج سر شروع می شود و با الگوی M شکل ادامه پیدا میکند. در مراحل پیشرفته ،مو فقط کنار و پشت پوست سرباقی میماند.

ریزش مودر زنان پنهان میباشد و بیشتر در بالا و وسط  سرمشاهده می شود.در مقایسه با مردان، خط مو در پیشانی معمولا باقی میماند.البته از دست دادن کامل مو در هرقسمت از پوست،غیرطبیعی است و امکان دارد دلائل دیگری از جمله آلوپسی آریاتا، عفونت قارچی یا شرایط دیگری داشته باشد.

 

 نشانه های ریزش موی ارثی چیست؟

کچلی ارثی با سابقه ریزش مو در اعضای خانواده تشخیص داده می شود و نیاز به هیچ آزمایش دیگری نیست.


علت ریزش موی ارثی چیست؟

ریزش موی ارثی به دلیل عوامل ژنتیکی و هورمونی است.‌عامل اصلی ریزش موی ژنتیکی در افراد مستعد ،هورمون دی‌هیدروتستوسترون (DHT).میباشد DHT، فولیکول‌ها را تغییر میدهد وباعث ریزش موی سر می‌شود. موهایی که تحت تاثیر فولیکول‌هایDHT قرار میگیرند به تدریج باریکتر و کوتاه‌تر میشوند و رنگشان روشن‌تر میشود تا جایی که فولیکول‌ها کاملاً کوچک شده و از بین میروند و رشد مو متوقف می‌شود.سابقه‌ فامیلی ،نقشی اساسی در علت ریزش مو مردان دارد.نشانه های سطح بالای تستوسترون در زنان،غیر طبیعی شدن دوره های قاعدگی ، کلفت شدن صدا، آکنه، ریزش مو در الگوی مردانه یا رشد مو در مکان های غیر معمول میباشد.

 

ریزش موی ارثی


چه زمان برای ریزش موی ارثی باید به متخصص مراجعه کرد؟

  • ریزش ناگهانی مو در یک ناحیه  از سر
  • قرمزی، پوسته پوسته شدن یا زخم پوستی در ناحیه ریزش مو

 

ریزش موی ارثی چگونه بروز می‌کند؟

ریزش موی ارثی به شکلهای مختلفی در زنان و مردان ایجاد می شود.الگوی ریزش مو در مردان، به این گونه است که خط رویش موی پیشانی عقب می رود و ریزش مو از فرق و جلوی سر شروع می‌شود.ریزش مو در زنان از ناحیه فرق سر شروع می شود و خط موی پیشانی به طور کامل یا تقریباً کامل حفظ می‌شود.


آیا ریزش موی ارثی درمان قطعی دارد؟

متاسفانه هیچگونه درمان قطعی برای ریزش موی ارثی وجود ندارد. البته پیشرفت این عارضه در زنان و مردان خیلی کند است و چند سال یا چند دهه طول می‌کشد.

 

درمان های ریزش موی ارثی :

1.ماینوکسیدیل:

مصرف داروی ماینوکسیدیلسرعت ریزش مو را ۲ یا ۵% کمتر میکند و در درمان ریزش مو در زنان و مردان موثر است. قرص های فیناستراید ،بهترین قرص برای ریزش مو در مردان میباشد.قرص‌های فیناستراید باعث کاهش سطح هیدروتستوسترون می‌شود و به رویش مجدد موها کمک می‌کند.البته حدود 3 تا 6 باید قرص های فیناستراید را مصرف کرد تا نتایج آن را بتوان مشاهده کرد. کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ از عوارض این قرص‌ میباشد. 

2.انواع کلاه‌گیس‌ها

برخی از افراد با استفاده از انواع کلاه‌گیس‌ها و حتی اکستنشن‌های مو،ریزش موی ارثی را پنهان میکنند.دو نوع کلاه گیس وجود داردبعضی از آنها از موهای طبیعی ساخته شده اند و بعضی از موهای مصنوعی .

کلاه‌گیس‌هایی که از موی مصنوعی درست شده اند معمولاً ۶ تا ۹ ماه دوام دارند و نگهداری و شست‌وشوی آن‌ها راحت است اما با حرارت دچار آسیب می شوند .کلاه‌گیس‌هایی که از موی واقعی درست شده اند ظاهری طبیعی‌ دارند وبا حرارت پایین میتوان آنها را حالت داد.

 

ریزش موی ارثی

 

3.مواد آرایشی پوشاننده

با اسپری‌های حاوی فیبرهای کوچک رنگ شده میتوان طاسی خود را پنهان کرد.اما با خیس شدن موها (به وسیله باران، شنا یا تعریق) این مواد شسته میشود و معمولاً تنها تا نوبت بعدی شانه کردن یا شست‌وشوی سر دوام دارند.

4.درمان‌های جراحی

جراحی یکی از روش های درمان ریزش شدید موی سر میباشد.در روش کاشت مو ابتدا فولیکول‌های مو از پشت و کناره‌های سر برداشته میشوند و به نقاط طاس سر پیوند زده می‌شوند


5.فیناستراید ( پروپشيا)

این داروفقط برای درمان ریزش موی ارثی در مردان تجویز می‌شود. عملکرد این دارو با جلوگیری از تبدیل تستوسترون به دی‌هیدروتستوسترون می‌باشد. بدین صورت فولیکول‌های مو دیگر تحت تاثیر هورمون دی‌هیدروتستوسترون قرار نمیگیرند و می‌توانند دوباره به اندازه طبیعی خود برگردند.در استفاده از این نوع دارو باید مراقب بود.چون امکان دارد عوارض دیگری را نیز بر روی شما بگذارد. هرگز از دارویی به صورت سرخود و بدون تجویز پزشک برای درمان استفاده نکنید.


راه‌های جلوگیری از ریزش مو ارثی

ریزش موی ارثی بخشی از نقشه ژنتیکی افراد میباشد.متاسفانه به هیچ طریقی نمی‌توان ژن‌ها را تغییر داد، اما با انجام بعضی از کارها میتوان موهای سالم و قوی خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ کرد.

  • موها را سفت و محکم نبندید
  • از پیچاندن، مالش دادن یا کشیدن موها خودداری کنید
  • از لوسیون‎های مویی که خیلی معطر هستند استفاده نکنید
  • مو از یک نوع پروتئین ساخته شده است،بنابراین برای حفظ میزان طبیعی تولید مو، باید به مقدار کافی پروتئین دریافت نمایید. پروتئین در گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، بعضی از انواع پنیر، حبوبات خشک شده، پنیر توفو، غلات و آجیل وجود دارد
  •  در برخی از موارد مصرف سبزیجات و ویتامین ها می تواند ریزش موها را متوقف کند.
  • یکی از بهترین روش ها برای پیشگیری از ریزش مو،کاشت مو طبیعی می باشد.
  • ترمیم مو می تواند شامل کاشت مصنوعی مو و یا استفاده از روش های موقت دیگر باشد

 

ریزش موی ارثی

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!