به ریزش کم مو که ظاهر مو را کم پشت تر نشان میدهد، نازک شدن مو میگویند. نازک شدن مو به تدریج بوجود می آید. بر اساس تحقیقات پوست و مو آمریکا (AAD)، از دست دادن روزانه 50 تا 100 مو، طبیعی است. بیشتر از این مقدار، به این معنی است که شما بیشتر از آنچه که باید ریزش دارید.

چه عواملی باعث نازک شدن موها می شود؟

1. عادت های روزمره یا ژنتیک 
2.برخی از شرایط پزشکی خاص 

عادت های روزمره که باعث نازک شدن مو میشوند:

 • رسیدگی بیش از حد به موها:رنگ کردن، فر چند ماهه، حالت دهنده ها 
 • استفاده از محصولات نامناسب مو: اسپری مو و ژل های نگهدارنده
 • محکم بستن مو
 • دریافت کم آهن، اسید فولیک در رژیم غذایی
 • استرس

 

درمان کم پشتی مو

 

 برخی از شرایط پزشکی خاص که باعث نازک شدن مو میشود:

 •  زایمان
 • قطع یکباره قرص های ضدبارداری 
 • در زمان کم ،بیش از 20 پوند وزن کم کردن
 • نقص سیستم ایمنی بدن 
 • اختلال یا عفونت پوستی
 • اختلالات تغذیه

 

 داروهای خانگی جلوگیری از نازک شدن موها:

1.ماساژ پوستی

 ماساژ پوست، ارزانترین روش  برای ضخیم شدن موها میباشد. هنگام شستن موها به آرامی با نوک انگشتان اطراف پوست خود را فشار دهید تا جریان خون بیشتر شود.

2.مولتی ویتامین ها

اگر بدن دچار سوء تغذیه یا اختلالات خاص تغذیه شود امکان دارد موهای جدیدی از فولیکول ها تولید نشوند.موهای سالم برای رشد و ضخیم شدن به آهن، اسید فولیک و روی نیاز دارند.اما باید از دریافت بیش از حد مواد مغذی خاص خودداری کرد .

 

درمان نازک شدن مو

 

3.مکمل اسید فولیک

اسید فولیک نوعی ویتامین B میباشد که اهمیت زیادی درتولید سلول های جدید دارد.

4.اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6

اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 ،اسیدهای چرب ضروری هستند اما توسط بدن انسان ساخته نمی شوند. امگا 3 کمک زیادی به مبارزه بدن در برابر التهاب می کند امکان دارد ریزش موی زودرس مربوط به التهاب باشد. امگا 6 اهمیت زیادی در سلامت کلی پوست دارد و برای پوست سر مفید است. روغن های بر پایه گیاهی، منبع اولیه امگا 6 هستند و اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی وجود دارد.

5.ماینوکسیدیل

نام تجاری مینوکسیدیل ؛ روژائین است که در درمان ریزش موموثر است .این دارو توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شده است.اگر دو بار در روز به طور مستقیم بر روی پوست سر بزنید امکان دارد به تدریج موهای شما ضخیم ترشود. 16 هفته طول می کشد تا روژائین اثر کند. سوزش پوست سر و رشد مو ناخواسته در صورت و گردن برخی از عوارض جانبی احتمالی این دارو است .

 

درمان نازک شدن مو

6.اسپیرنولاکتون

اسپیرنولاکتون (آلداکتون) برای افرادی  که ریزش موی مرتبط با تولید آندروژن دارند،تجویز می شود. این دارو  ممکن است به درمان نازک شدن و ریزش مو در ارتباط با نوسانات هورمونی زنان کمک می کند اما قبل از مصرف حتما باید آزمایش خون بدهید.

7.فیناستراید

فیناستراید (پروپکیا) یک داروی ریزش مو برای مردان میباشد.چون این دارو عوارض جانبی زیادی دارد زنان باید ازخوردن  این داروها اجتناب کنند.

8.کورتیکواستروئیدها

کورتیکواستروئیدها درمان های تجویزی هستند که برای بیماری های مرتبط با التهاب زمینه ای استفاده می شوند.


 

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!