رعایت بهداشت هنگام ابتلا به عفونت چشمی بسیار مهم است، چون این عفونت‌ها واگیر داشته و به راحتی از فرد مبتلا قابل سرایت به افراد سالم می‌باشند؛ از جمله راه‌های سرایت، دست دادن و روبوسی با افراد مبتلا و استفاده از حوله مشترک است

چگونه از مبتلا شدن به عفونت چشم جلو گیری کنیم؟

هنگام ابتلا به عفونت چشمی رعایت بهداشت بسیار مهم است، چون این عفونت‌ها واگیر دارد و به راحتی از فرد مبتلا  به افراد سالم سرایت میکند؛ از جمله راه‌های سرایت، دست دادن و روبوسی با افراد مبتلا و استفاده از حوله مشترک میباشد

شستشوی چشم

 بسیاری از عفونت‌های چشمی از زیر مژه‌ها شروع می‌شود برای پیشگیری از بروز عفونت‌های چشمی شست‌وشوی چشم با شامپوی بچه موثر است

عینک چشمی مخصوص شنا.

افراد باید هنگام استفاده از استخرهای عمومی از عینک‌های چشمی مخصوص شنا استفاده کنند، چون امکان دارد  دچار عفونت‌های ویروسی شوند.

 

 

عفونت چشم


درمان دارویی عفونت چشم

عفونت‌های چشمی در اثر باکتری‌ها و ویروس‌ها ایجاد میشوند و باید درمان شوند و معمولا این عفونت بعد از چند هفته برطرف می‌شود.درمان عفونت‌های چشم معمولا با قطره یا پماد آنتی‌بیوتیک موضعی انجام می‌گیرد.لازم به یادآوری است که نباید انتظار داشت که با شروع درمان با قطره یا پماد آنتی‌بیوتیک، بلافاصله عفونت بهبود یابد و معمولا این بیماری باید سیر خود را طی کرده و به تدریج بهبود ‌یابد.در بعضی موارد مانند عفونت‌های چشمی کودکان زیر پنج سال با بعضی باکتری‌ها مثل هموفیلوس یا میکروب سوزاک، علاوه بر درمان موضعی، باید درمان با آنتی بیوتیک خوراکی یا تزریقی نیز انجام شود.


خطر ابتلا به عفونت‌های چشمی در استخرهای آلوده افزایش می‌یابد

خطر ابتلا به عفونت‌های چشمی و حساسیت چشمی‌ در اثر تماس با آب آلوده و آبی که بیش از حد استاندارد مواد ضدعفونی‌کننده دارد افزایش می‌یابد، اما‌ترس از این عفونت‌ها نباید مانع رفتن به استخرها و روی برگرداندن از این ورزش مفید شود.مسئولان استخرها باید از ورود کسانی که ورم ملتحمه عفونی دارند و از ظاهر چشم‌هایشان تشخیص داده می‌شود جلوگیری کنند.

استفاده از غلظت و‌ترکیب مناسب مواد ضدعفونی کننده آب‌ها نیز ضروری است، چون با غلظت‌های بالا و غیراستاندارد حساسیت‌های چشمی در شناگران پیدا می‌شود.همچنین تعداد شناگران باید متناسب با ظرفیت استخر باشد، زیرا با افزایش بیش از حد شناگران، خطر ابتلا به عفونت‌ها بالا می‌رود.نظارت دقیق وزارت بهداشت بر کار استخرهای عمومی و به خصوص بر طریقه ضدعفونی کردن آب استخرها در کم کردن عفونت‌های چشمی و حساسیت‌های آن بسیار موثر است، وگرنه مراجعان نمی‌توانند خودشان کاری کنند که از این عوارض در امان بمانند.


درمان خانگی عفونت چشم

چشم  به طور بالقوه در معرض خطر ویروس‌ها و باکتری‌هایی میباشد که می‌توانند به غشای چشم آسیب زده و باعث خارش و قرمزی شوند بااین حال این عفونت مسری در چشم را می‌توان به کمک راه‌های طبیعی درمان کرد .در مراحل اولیه عفونت می‌توانید به چشم خود شیر بپاشید ایمونوگلوبولین A سبب تنظیم رشد باکتری‌ها است و همچنین از حمله باکتری‌ها به غشای چشم جلوگیری می‌کند.

 

عفونت چشم

 

تا زمانی که قرمزی چشم  برطرف گردد، سه بار در روز این کار را انجام دهید.برگ اقاقیا را به مدت 5 دقیقه بجوشانید و برای چشم ورم کرده خود یک کمپرس داغ تهیه کنید. می‌توانید یک قاشق چایخوری زردچوبه را در یک لیوان آب بریزید و از این مخلوط به عنوان قطره چشم استفاده کنید تا ورم چشم شما محو شود.همین طور شما می‌توانید یک چای کیسه‌ای مرطوب را مدتی روی چشم خود قرار دهید؛ زیرا برگ چای اسید تانیک دارد که اندازه گل مژه چشم را تا نصف کاهش می‌دهد.

برای رفع عفونت چشمی استفاده از چای تازه دم و بدون عطر و سرد بسیار خوب است. چای یک ضدعفونی کننده بسیار خوب است که افراد در موارد معمولی هم می‌توانند از آن برای شست‌وشوی چشم خود استفاده کنند. چای کیسه‌ای آویشن وحشی کمپرس موثری برای درمان عفونت چشم میباشد

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!