بسیاری از افراد با افزایش سن به دلایل فیزیولوژیکی و ژنتیکی، دچار طاسی‌های کم تا شدید می‌شوند. اکثر طاسی‌ها آلوپسی آندروژنی میباشند. وقتی تعادل بین ریزش و رویش موها به هم بخورد،فرد دچار ریزش مو میشود.

حتما بخوانید:

ریزش مو بین آقایان شایع‌تر از خانم‌ها میباشد.حدود ۳۷ درصد خانمهای زیر ۵۰ سال دچار ریزش مو می‌شوند.روند ریزش مو یا تدریجی است یا ناگهانی.درریزش مو به صورت تدریجی، فرد به مرور متوجه افزایش تارهای موی ریخته شده می‌شودو فرد به مرور دچار کچلی و طاسی میشود. در ریزش ناگهانی،در یک بازه‌ی زمانی کم ریزش مو شروع می‌شود و فرد به یکباره دچار کچلی میشود.

 

بیشتر بدانید:دلایل ریزش مو در سن پایین چیست؟

دلایل ریزش موی ناگهانی


دلایل ریزش موی ناگهانی :

1.آلوپسی (طاسی) آندروژنی

 آلوپسی (طاسی) آندروژنی در بسیاری از موارد دلیل اصلی ریزش مو میباشد .

2.رژیم غذایی نامناسب

رژیم غذایی نامناسب نیز باعث ریزش موی یکباره میشود.بسیاری از افراد در اثر پیروی از یک رژیم غذایی غیراصولی، دچار ریزش مو ناگهانی شده اند و با اندکی کشش، دسته‌ای از تارهای موی سرشان جدا می‌شوند.برای ساخت تارهای موی جدید به مواد مختلفی نیاز است و کمبود آن‌ها باعث ریزش موی ناگهانی میشود.جنس تارهای مو پروتئینی است و کمبود مواد پروتئینی در رژیم غذایی باعث ریزش موی ناگهانی می شود. منابع پروتئین در رژیم غذایی شامل انواع گوشت‌ها (ماهی، مرغ و گوشت قرمز)، تخم مرغ و لبنیات است.ریزش مو در اثر رژیم غذایی نامناسب معمولاً با برطرف کردن کمبودهای بدن، خود به خود درمان می‌شود و نیاز به مداخلات درمانی دیگری نیست.


3.مصرف برخی داروها

ریزش موی ناگهانی می‌تواند بر اثر مصرف داروهای مختلف باشد.ریزش مویی که در اثر عارضه‌ی دارویی باشد، معمولا چند ماه پس از قطع دارو برطرف میشود و موها مثل قبل میشوند.

 

بیشتر بدانید:از کاشت ریش چه میدانید؟

دلایل ریزش موی ناگهانی

 

 معروف‌ترین داروهایی که باعث ریزش موی ناگهانی می‌شوند، شامل موارد زیراست:

1-3.داروهای شیمی درمانی
2-3.داروهای ضدبارداری

تغییر در سطوح هورمون‌های جنسی  باعث ریزش موی ناگهانی میشود. داروهای ضدبارداری تعادل بین هورمون‌های جنسی را تغییر میدهد و باعث ریزش مو ی ناگهانی میشود.

4.ریزش موی پس از بارداری

یکی از دلایل ریزش موی ناگهانی،ریزش مو پس از زایمان یا دوران شیردهی است. در حین بارداری، سطح هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن مادر بالامیرود و پس از زایمان، سطح این هورمون‌ها به طور چشمگیری کم میشود و این اتفاق باعث می‌شود که فولیکول‌های مو که سازنده‌ی تارهای مو هستند، وارد مرحله‌ی استراحت شوند. اما با گذشت زمان و همان سال اول پس از زایمان،موهای مادر مثل قبل میشود.

5.ابتلا به برخی بیماری‌ها

بیماری‌های مختلفی باعث ریزش موی ناگهانی میشود که برخی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

1-5.عفونت‌ها
برخی از عفونت‌ها باعث ریزش موی ناگهانی می شود مانند عفونت‌های قارچی،تینه‌آ کاپیتس و  فولیکولیت .در بیماری تینه‌آ کاپیتس زیستگاه مناسب این قارچ ها محیط ‌های گرم و مرطوب است و به راحتی از یک شخص به شخص منتقل می‌شود و با مصرف داروهای ضد قارچی مثل گریزئوفولوین، تربینافین یا فلوکونازول به مدت ۴ تا ۶ هفته درمان میشود.
 در بیماری فولیکولیت، فولیکول‌های مو دچار  التهاب میشوند بنابراین بعد از ریزش مو، تار موی جایگزینی رشد نخواهد کرد و آن منطقه طاس میشود.

2-5بیماری‌های تیروئیدی
یکی از علامتهای کم‌کاری غده‌ی تیروئید ،ریزش موی ناگهانی است.

بیشتر بدانید:درمان ریزش مو و بهبود رشد مو با پی آر پی

دلایل ریزش موی ناگهانی

 

3-5تریکوتیلومانیا
اختلال وسواس موکنی یا تریکوتیلومانیا،یک اختلالی روانی است که هم در آقایان و هم در خانم‌ها ایجاد میشود.دراین بیماری فرد به طور وسواس گونه‌ موهای خود را می‌کند.

4-5بیماری لوپوس
بیماری لوپوس ، یک بیماری خودایمنی است و سیستم ایمنی اشتباهی به سلول‌های بدن حمله میکند و به آن‌ها آسیب میزند. در بیماری لوپوس امکان دارد پوست سر نیز درگیرشود  و مناطقی به شکل سکه دچار ریزش موی ناگهانی شوند.بیماری لوپوس در خانم‌ها بیشتر از آقایان است. 

5-5آلوپسی آره‌آتا
ریزش موی سکه‌ای یا آلوپسی آره‌تا، مانند بیماری لوپوس نوعی بیماری خودایمنی میباشد در لوپوس کل بدن درگیر می‌شود و در آلوپسی آره‌آتا، سلول‌های ایمنی تنها به فولیکول‌های مو حمله می‌کنند.ریزش موی ناگهانی ناشی از آلوپسی آره‌آتا معمولاً خود به خود درمان می‌شود. در موارد وخیم‌تر، درمان بیماری با تزریق موضعی کورتون توسط متخصص پوست انجام می‌شود.

6-5سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)
سندرم تخمدان پلی‌کیستیک فقط در خانم‌ها مشاهده میشود و تعادل هورمون‌های جنسی را بر هم میزند و  باعث ریزش موی ناگهانی یا تدریجی میشود.

بیشتر بدانید:با روشهای کاشت مو بدون جراحی آشنا شوید

دلایل ریزش موی ناگهانی