هورمون ها چه تاثیری بر رشد و ریزش مو دارند؟

هورمون ها چه تاثیری بر رشد و ریزش مو دارند؟

هورمون ها از مواد شیمیایی و استروئیدی تشکیل شده اند و توسط غدد مختلف درون ریز تولید می گردند. زمانی که بین هورمون ها تعادل برقرار باشد رشد موها نیز طبیعی است و هنگامی که تعادل بین هورمون ها بر هم بخورد، ریزش مو ایجاد میشود.

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۰۳ - ۰۰:۰۰:۰۰
  • تعداد بازدید: ۱۸
  • گروه: پوست و مو

هورمون ها نقش تعیین کننده ای در رشد مو دارند.یکی از هورمون های موثر بر رشد مو هورمون های جنسی مردانه و زنانه هستند. اما زمانی این هورمون ها به رشد موها کمک  میکنند که توسط غدد درون ریز به اندازه کافی تولید شوند.اگرهر کدام از هورمون ها در بدن کمتر و یا بیشتر از حد مجاز باشد، کارایی قابل قبولی ندارند و همچنین عوارضی نیزدارند.

حتما بخوانید:

عملکرد صحیح هر کدام از غدد درون ریز و تولید به اندازه هر کدام از هورمون ها،تاثیر زیادی در سلامت مو دارد.

معرفی برخی از هورمون ها که بر مو تاثیر دارند:

 هورمون انسولین

یکی از هورمون های مهم در خون انسان ،هورمون انسولین است.تعادل این هورمون معمولا با سبک غلط زندگی و یا مصرف بیش از حد قند و شکر به هم می خورد. بیماری دیابت یکی از عوارض عدم تعادل هورمون انسولین در بدن است.

رشد موها و یا پر مویی،یکی دیگر از عوارض عدم تعادل هورمون انسولین می باشد.برای حفظ تعادل سطح هورمون انسولین باید تغذیه مناسب داشته باشید و رزش کنید.بدن به صورت اتوماتیک هورمون انسولین تولید می کند .با حفظ سلامت  این غده، می توان میزان انسولین در بدن را در متعادل کرد و از بروز مشکلات بزرگ جلوگیری نمود.

 

بیشتر بدانید:روش های نوین جوانسازی پوست چیست؟

تاثیر همورمونها بر رشد و ریزش مو

 

 تیروئید 

یکی از غده های مهم بدن ،غده تیروئید میباشد.این غده برخی از هورمون ها را در بدن ترشح میکند و نقش زیادی در سلامت بدن دارد.غده تیروئید گاهی اوقات دچار مشکل میشود و گاهی بیشتر و یا کمتر از حد معمول، هورمون تولید می کند.ریزش مو یکی از مشکلات کم کاری و یا پرکاری تیروئید است.

هورمون های جنسی زنانه و مردانه 

هورمون های جنسی زنانه و مردانه از جمله تستسترون پروژسترون و استروژن تاثیر زیادی بر مو دارند. این هورمون ها می توانند باعث پر مویی و یا ریزش مو شوند.مکمل های بدنسازی، سطح این هورمون ها را در بدن بالا میبرد و باعث ریزش مو میشود و  سایر قسمت های بدن دچار پر مویی میشود.

 

بیشتر بدانید:دلایل ریزش موی ناگهانی چیست؟

تاثیر همورمونها بر رشد و ریزش مو


علائم ریزش مو ناشی از عدم تعادل هورمون ها چیست؟

  • ریزش پراکنده
  • خالی شدن جلوی سر و شقیقه ها
  • خالی شدن یک سمت سر


راه های درمان ریزش مو چیست؟

شناخت علت ریزش مو و درمان آن اهمیت زیادی دارد زیرا اگر از علت کم پشت شدن موها مطلع نشوید امکان دارد درمان نامناسبی صورت گیرد و هرگز نتوانید ریزش مو را کنترل کنید.

بعد از مشاهده ریزش مو ی بیش از حد باید به پزشک مراجعه کنید و با شناخت عوامل ریزش می توانید درمان مناسبی را انتخاب کنید. زیرا روش های درمانی مختلفی برای درمان ریزش مو وجود دارد و هر کدام از این روش ها با نوع خاصی از ریزش مو سازگار است.

 

بیشتر بدانید:تاثیر قرص های ضد بارداری بر ریزش مو

تاثیر همورمونها بر رشد و ریزش مو

 

عضویت در خبرنامه
  • ارسال به سراسر ایران ارسال به سراسر ایران
  • مناسب ترین قیمت مناسب ترین قیمت
  • گارانتی و خدمات پس از فروش گارانتی و خدمات پس از فروش
  • ضمانت اصل بودن کالا ضمانت اصل بودن کالا