افرادی که به بیماری‌های ویروسی مانند هپاتیت و ایدز مبتلا هستند نیز دچار ریزش مو میشوند .البته علت ریزش مو در اینگونه افراد بیماری آنها نیست بلکه همان دلایلی است که افراد سالم دچار ریزش مو می‌شوند.

هپاتیت‌های B و C می‌توانند حالتی مزمن داشته باشند. اگر بیماری فرد در حالت خفته یا مزمن باشد، بدون محدودیتی میتوان کاشت مو را انجام داد. اما اگر بیماری در محله‌ی ناقل بودن باشد، باید کاشت مو را تا زمان کنترل بیماری عقب انداخت.

 

 کاشت مو برای بیماران هپاتیتی و ایدزی چه خطراتی دارد؟

1.خطرات برای بیمار

بیماران مبتلا به هپاتیت و ایدز میتوانند کاشت مو انجام دهند.کاشت مو یک عمل جراحی حداقل تهاجمی است و احتمال کمی وجود دارد که فرد بعد از عمل  (به دلیل عدم پانسمان یا مراقبت صحیح و …)دچار عفونت شود. چون سیستم ایمنی افراد مبتلا به ایدز ضعیف‌تراز افراد سالم است ،خطر عفونت برای این افراد بیشتر میباشد. البته با تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها تا حدی خوبی میتوان از این اتفاق پیشگیری کرد.

بعد از کاشت مو برای بیماران داروهایی مانند مسکن‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای تقویتی مانند ویتامین E تجویز میشود. تمام داروهایی که از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شوند،قبل از این که وارد خون شونداز کبد عبور می کنند. امکان دارد در کبد روی دارو تغییراتی انجام شود تا فعال گردد.چون بیماران هپاتیتی کبد حساسی دارند ممکن است این مسئله برای آنها مشکل‌ ایجاد کند . 

 

آیا بیماران هپاتیتی و ایدزی میتوانند مو بکارند ؟

 

2.خطرات برای کادر درمانی

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که بسیاری از کلینیک‌ها از انجام کاشت مو برای افراد  مبتلا به هپاتیت یا ایدز خودداری می‌کنند، خطر انتقال بیماری به کادر درمانی است. کاشت مو برای بیماران هپاتیتی و ایدزی به شرایط و ابزار خاصی  نیاز دارد تا خطر انتقال این بیماری‌ها به کادر درمانی به حداقل برسد.

ایدز و هپاتیت بیماری‌های مسری هستند که از طریق مایعات درونی بدن مانند خون منتقل میشوند.جراح و کادر درمانی در طول عمل کاشت مو، به طور مداوم با خون بیمار در تماس هستند. اگر این خون به طریقی وارد بدن پزشک یا دیگر اعضای حاضر در اتاق عمل شود، آن‌ها به هپاتیت یا ایدز  مبتلا می‌شوند.

 

آیا بیماران هپاتیتی و ایدزی میتوانند مو بکارند ؟

 

خون بیمار هپاتیتی یا ایدزی به دو شکل ممکن است وارد بدن کادر درمانی شود:

1.زخم سر سوزن یا نیدل استیک:  اگر در روند جراحی سوزن آلوده به خون بیمار، به دست یکی از اعضای کادر درمانی فرو برود آن فرد دچار هپاتیت میشود.

2.انتقال ذرات خون به دهان یا چشم: در طی کاشت مو از اسپری‌هایی استفاده می‌شود که باعث پخش شدن خون در هوا می‌شود. اگر قطرات ریز خون وارد چشم یا دهان کادر درمانی شود، می‌تواند آن‌ها را مبتلا کند.

کاشت مو برای بیماران هپاتیتی و ایدزی باید در محیطی کاملاً استریل و با استفاده از ابزار یک بار مصرف و مخصوص انجام شود و این ابزار بعد از کاشت مو باید به شکلی بهداشتی دور ریخته شوند.

 

آیا بیماران هپاتیتی و ایدزی میتوانند مو بکارند ؟

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!