هر کارخانه، لنزی را که تولید می‌کند به همراه مایع نگهدارنده آن باید مورد آزمایش قرار دهد و مشخص کند که لنز و محلول آن تا چند سال در حالت بسته‌بندی‌شده سالم است.

تاریخ انقضای لنز تماسی چیست؟

هر کارخانه، لنزی که تولید می‌کند را به همراه مایع نگهدارنده آن باید مورد آزمایش قرار دهد و مشخص کند که لنز و محلول آن تا چند سال در حالت بسته‌بندی‌شده سالم باقی می‌مانند. به‌طور مثال، یک محصول ۵ سال پس از تاریخ تولید قابلیت استفاده دارد. بنابراین، خریدار پس از این مدت زمان نباید از لنز استفاده کند زیرا کارشناسان استفاده از آن را فقط برای ۵ سال تایید کرده‌اند و ممکن است پس از این دوره‌ی زمانی، استفاده از لنز برای چشم خطرناک باشد.

خطرات ناشی از استفاده از لنز تاریخ گذشته ؟

کارخانه‌ها علاوه بر درج تاریخ انقضاء، باید امنیت و سلامت محصول را نیز تایید کنند. 

اگر بسته‌بندی لنز درست و مطمئن نباشد، ممکن است قارچ یا باکتری به داخل محلول لنز نفوذ کند.

همچنین پس از تاریخ انقضا، امکان دارد محلول نگهدارنده لنز بیش از حد اسیدی یا بیش از حد قلیایی شده باشد و گذاشتن لنز در چشم می‌تواند سبب عفونی شدن چشم شود.

قارچ، باکتری و میکروب عفونت‌های شدید و مزمی را برای چشم به همراه دارند. از این رو، روش عاقلانه این است که لنزی که تاریخ مصرف آن گذشته را استفاده نکنید و به چشم و بینایی خود آسیب وارد نکنید.

 

 

 

تاریخ انقضای نسخه لنز طبی چیست؟

نسخه لنزهای طبی نیز همانند دیگر نسخه‌های پزشکی تاریخ انقضاء دارند. در اکثر موارد، تاریخ انقضای لنز یک سال پس از صدور نسخه است مگر اینکه پزشک تشخیص دهد لنز موردنیاز شما باید کمتر از یک سال استفاده شود. در چنین شرایطی فرد باید لنز و وسایل و محلول‌های مربوط به آن را کنار بگذارد.

اگر پزشک برای فرد نسخه‌ای با تاریخ انقضای کمتر از یک سال بنویسد، حتما توضیحات لازم در این رابطه را هم به او خواهد داد. پس از فرارسیدن موعد انقضاء شما نباید با نسخه‌ی قبلی لنز بخرید و حتما باید نزد چشم‌پزشک رفته و نمره چشم خود را مشخص کنید.

این را در نظر بگیرید که نمره چشم و مشکلات آن در طول زمان تغییر می‌کنند. به همین خاطر لازم است به‌طور مرتب بینایی‌تان را چک کنید تا بهترین نتیجه را از لنز طبی داشته باشید.

 

آیا می‌توان تاریخ نسخه لنز طبی را بدون آزمایش دادن تمدید کرد؟

 اگر قرار است برای مدت کوتاهی استفاده لنز را تمدید کنید، امکان دارد پزشک متخصص بدون انجام معاینات پزشکی، همان نسخه قبلی را تمدید کند.

وقتی تاریخ انقضای لنز طبی با تاریخ انقضای خود لنز که روی جعبه درج شده متفاوت است، چه باید کرد؟

همه کارخانه‌های تولیدکننده لنزهای تماسی چشم موظف هستند برنامه زمان‌بندی پیشنهادی خود را به منظور جایگزین کردن لنزها روی همه محصولاتشان درج کنند. همچنین باید درون هر بسته دفترچه راهنما وجود داشته باشد.

این پیشنهادها و توصیه‌ها، منبعی برای تعیین زمان مناسب استفاده از لنز بشمار می‌روند. اما از آنجا که نمره چشم هر بیمار با دیگری متفاوت است، شما باید حتما نزد پزشک بروید تا او بر اساس این برنامه زمان‌بندی، دوره مصرف لنز را تعیین کند.

 

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!