خشکی پوست می تواند یکی از عوارض اختلال کارکرد تیروئید، هوای سرد، استفاده از اسکراب و صابون و یا کار با مواد شیمیایی باشد که می تواند منجر به قرمز شدن و خارش پوست نیز شود. چندین راه درمان خانگی برای برطرف کردن پوست خشک وجود دارد که دم دستی ترین آن استفاده از مرطوب کننده ها است.

اگر از خشکی پوست رنج می برید و مجبور شده اید برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید، پزشک شما احتمالاً یک معاینه بدنی انجام می دهد و در مورد سابقه پزشکی شما ، از جمله زمان شروع خشکی پوست ، چه عواملی باعث بهتر یا بدتر شدن آن می شود ، عادت های استحمام ، رژیم غذایی و نحوه مراقبت از پوست از شما سوال می پرسد.

پزشک شما ممکن است آزمایش های تشخیصی خاصی را برای بررسی اینکه آیا خشکی پوست شما در نتیجه یک بیماری پزشکی زمینه ای مانند تیروئید کم کار (کم کاری تیروئید) است ، برای شما تجویز می کند.

خشکی پوست

خشکی پوست زمانی اتفاق می افتد که پوست رطوبت کافی را حفظ نکند. این می تواند در نتیجه حمام مکرر ، استفاده از صابون های خشن ، پیری یا برخی از شرایط پزشکی اتفاق بیفتد. و برای افرادی که در آب و هوای سردتری زندگی می کنند ، خشکی می تواند ناشی از هوای سرد و خشک زمستان باشد.

در ماه های زمستان در نیمکره شمالی ، ممکن است از قرمز شدن ، خشن و خشک شدن و خارش پوست رنج ببرید. این بدان دلیل است که هوای سرد زمستان رطوبت کمی دارد ، چه در فضای باز و چه در فضای بسته این شرایط حاکم است. محتوای آب اپیدرم (خارجی ترین لایه پوست) تمایل به بازتاب سطح رطوبت اطراف آن دارد. خوشبختانه کارهای ساده و ارزان بسیاری وجود دارد که می توانید برای رفع خشکی پوست زمستان انجام دهید.

حتی اگر در بخشی از جهان زندگی کنید که هوای سرد زمستان در آن وجود ندارد اما باز هم با خشکی پوست مواجه هستید، نگران نباشید ، بیشتر مردم در برخی از مواقع با خشکی پوست مواجه می شوند و می توان آن را مدیریت کرد. نکاتی که در این مقاله شرح می دهیم برای نرم و سالم نگه داشتن پوست می تواند به همه کسانی که با پوست خشک می جنگند کمک کند .

راه های درمان خشکی پوست در خانه

در بیشتر موارد ، خشکی پوست به خوبی با پیگیری اقدامات سبک زندگی ، مانند استفاده از مرطوب کننده ها و جلوگیری از دوش گرفتن با آب بسیار گرم و حمام های طولانی ، مرتفع می شود. اگر پوستی بسیار خشک و پوسته پوسته دارید ، ممکن است پزشک توصیه کند از کرم هایی که حاوی اسید لاکتیک یا اسید لاکتیک و اوره است استفاده کنید.

اگر به بیماری پوستی جدی تری مانند درماتیت آتوپیک ، ایکتیوز یا پسوریازیس مبتلا هستید ، ممکن است پزشک علاوه بر مراقبت در منزل ، کرم ها و پمادهای تجویز شده یا سایر درمان ها نیز را برای شما تجویز کند.

گاهی اوقات خشکی پوست منجر به درماتیت می شود که باعث قرمز شدن و خارش پوست می شود. در این موارد ، درمان شما ممکن است شامل لوسیون های حاوی هیدروکورتیزون باشد. اگر ترک پوستی باز شود ، ممکن است پزشک برای جلوگیری از عفونت ، پانسمان مرطوب برای شما تجویز کند.

درمان های خانگی جلوگیری از خشکی پوست

خشکی پوست

 • پوست خود را مرطوب کنید: مرطوب کننده ها برای جلوگیری از خروج آب ، روی پوست شما را مهر و موم می کنند. مرطوب کننده را چند بار در روز و بعد از استحمام بزنید. مرطوب کننده های ضخیم بهترین کارایی را دارند.
  همچنین ممکن است بخواهید از مواد آرایشی حاوی مرطوب کننده استفاده کنید. اگر پوست شما بسیار خشک است ، ممکن است بخواهید از روغنی مانند روغن کودک استفاده کنید ، در حالی که پوست شما هنوز مرطوب است روغن کودک را روی آن بمالید. قدرت ماندگاری روغن بیشتر از مرطوب کننده ها است و از تبخیر آب از سطح پوست شما جلوگیری می کند. راه حل دیگر می تواند پمادهای حاوی ژل نفتی باشد مانند وازلین و آکوافور ( aquaphor ). این موارد ممکن است احساس چربی زیادی به شما بدهد، بنابراین ممکن است بخواهید از آن ها فقط در شب استفاده کنید.
 • از آب ولرم استفاده کنید و زمان حمام را محدود کنید. دوش یا حمام طولانی و آب گرم روغن های پوست شما را از بین می برد. حمام یا دوش خود را به پنج تا 10 دقیقه محدود کنید و از آب ولرم ، نه گرم استفاده کنید.
 • از صابون های خشک و خشن خودداری کنید. بهتر است از کرم های پاک کننده یا پاک کننده های ملایم پوست و ژل های حمام با مرطوب کننده های اضافه استفاده کنید. از صابون های ملایم استفاده کنید که حاوی روغن و چربی هستند. از استفاده از شوینده های خوشبو کننده و ضد باکتری ، مواد معطر و الکل خودداری کنید.
 • بلافاصله پس از استحمام از مرطوب کننده ها استفاده کنید. پوست خود را به آرامی با حوله خشک کنید تا مقداری رطوبت باقی بماند. در طی دو دقیقه بعد از استحمام ، کرم مرطوب کننده استفاده کنید تا رطوبت پوست شما به دام بیفتد. محصولی که روغن پتاسیم در آن یکی از سه ماده اصلی باشد ممکن است بهترین گزینه باشد. محصولات حاوی گلیسیرین ، اسید لاکتیک یا اوره نیز ممکن است کمک کننده باشند.
 • از مرطوب کننده استفاده کنید. هوای گرم و خشک می تواند باعث ایجاد حساسیت پوستی شود و خارش و پوسته پوسته شدن را بدتر کند. یک دستگاه مرطوب کننده خانگی کوچک که به راحتی می توانید همه جا آن را با خود داشته باشید می تواند رطوبت را به هوای داخل خانه اضافه کند. حتماً مرطوب کننده خود را تمیز نگه دارید.
 • دست کش بپوشید. دستان ما اغلب اولین جایی است که متوجه خشکی پوست آن می شویم. با پوشیدن دستکش قبل از، رفتن به بیرون از خانه در زمستان، انجام وظایفی که لازم است دستان شما خیس شود و کار با مواد شیمیایی، گریس و ... می توانید خشکی پوست دستان خود را کاهش دهید.
 • پارچه هایی را انتخاب کنید که با پوست شما مهربان باشند. الیاف طبیعی مانند پنبه و ابریشم به پوست شما اجازه می دهد نفس بکشد. اما پشم اگرچه طبیعی است اما حتی می تواند پوست طبیعی را تحریک کند. لباس های خود را با مواد شوینده بدون رنگ و عطر بشویید زیرا که هر دو باعث تحریک پوست شما می شوند.

اگر خشکی پوست باعث خارش شد ، کمپرس های خنک را روی ناحیه ای که خارش دارد قرار دهید. برای کاهش التهاب ، از کرم یا پماد هیدروکورتیزون بدون نسخه ، حاوی حداقل 1 درصد هیدروکورتیزون استفاده کنید. اگر این اقدامات علائم شما را برطرف نکرد یا علائم شما بدتر شد ، به پزشک مراجعه کنید یا با یک متخصص پوست مشورت کنید.

عدم استفاده از مواد و محصولات مراقبت از پوست که حاوی موادی مانند: الکل ( به استثنا موادی که برای ضدعفونی دست استفاده می شوند)، آلفا هیدروکسی اسید (AHA)، عطر ، از جمله صابون های خوشبو کننده، رتینوئیدها هستند. عدم استفاده از این مواد باعث می شود پوست شما چربی طبیعی پوست خود را حفظ کند.

هنگام مراجعه به متخصص پوست باید چکار کنیم

اگر خشکی پوست شما با درمان های خانگی برطرف نشد احتمالاً باید به پزشک مراقبت های پوستی مراجعه کنید و درمان خود را شروع کنید. گاهی ممکن است مستقیماً به متخصص بیماری های پوستی (متخصص پوست) ارجاع داده شوید. در اینجا برخی از نکاتی که هنگام مراجعه به متخصص پوست باید به آن ها دقت کنید آورده شده است .

آنچه شما می توانید انجام دهید

تهیه لیستی از سوالات به شما کمک می کند از وقت خود با پزشک خود نهایت استفاده را ببرید. برای خشکی پوست ، برخی از سوالات اساسی که باید بپرسید عبارتند از:

 • به احتمال زیاد علت خشکی پوست من چیست؟
 • آیا به آزمایش نیاز دارم؟
 • آیا احتمال دارد این وضعیت به خودی خود برطرف شود؟
 • چه روال های مراقبت از پوست را توصیه می کنید؟

در پرسیدن هرگونه سوال دیگر تردید نکنید.

چه انتظاری از متخصص پوست باید داشته باشید

پزشک شما احتمالاً چندین سوال از شما می پرسد ، مانند:

 • آیا علائم دیگری دارید؟
 • آیا علائم شما مداوم بوده است یا گاه به گاه اتفاق می افتد ؟
 • چه چیزی تا به حال استفاده کرده اید که باعث بهبود حالت پوست شما شده است؟
 • چه اتفاقی باعث می شود که پوست شما بدتر شود؟
 • چه داروهایی مصرف می کنید؟
 • چند مدت طول می کشد که استحمام یا دوش می گیرید؟ آیا از آب گرم استفاده می کنید؟ از چه صابون ها و شامپوهایی استفاده می کنید؟
 • آیا از کرم های مرطوب کننده استفاده می کنید؟ اگر چنین است ، کدام یک و چند بار از آنها استفاده می کنید؟

سایر مواردی که می توانید برای درمان خشکی پوست انجام دهید

خشکی پوست

در اینجا چند روش برای مبارزه با خشکی پوست آورده شده است که اگر به طور مداوم مد نظر قرار داده شود موثر است:

 • در زمستان از مرطوب کننده استفاده کنید. میزان مرطوب کنندگی بهتر است حدود 60٪ باشد.
 • حمام روزانه خود را به یک دوش یا استحمام 5 تا 10 دقیقه ای محدود کنید. اگر بیش از آن استحمام کنید ، ممکن است قسمت زیادی از لایه روغنی پوست را از بین ببرید و باعث از دست رفتن رطوبت آن شوید. از آب ولرم به جای گرم و داغ استفاده کنید که روغن های طبیعی بدن از دست نروند.
 • استفاده از صابون را به حداقل برسانید. در صورت لزوم ، آماده سازی مرطوب کننده ای مانند Dove ، Olay و Basis را انتخاب کنید یا پاک کننده های بدون صابون مانند Cetaphil ، Oilatum-AD و Aquanil بدن خود را بشویید. از صابون های خوشبو کننده ، صابون های معطر و محصولات الکلی ، که می توانند روغن های طبیعی را از بین ببرند ، دور شوید.
 • برای جلوگیری از آسیب رساندن به پوست ، از اسفنج های حمام ، برس های اسکراب و کیسه کشیدن دوری کنید. اگر نمی خواهید کلاً آنها را کنار بگذارید ، حتماً از لیف های سبک استفاده کنید. به همین دلیل ، هنگام خشک شدن کردن بدن با حوله ، پوست را محکم پاک نکنید.
 • بلافاصله پس از استحمام یا شستن دست ها از مرطوب کننده استفاده کنید. این به شما کمک می کند تا در حالی که پوست هنوز مرطوب است ، سلول های پوست خود را بهم متصل کرده و رطوبت را حفظ کنید.
 • برای کاهش احساس چربی ژله نفتی و کرم های غلیظ ، مقدار کمی از آن ها را به دستان خود بمالید و سپس آن را روی مناطق آسیب دیده بمالید تا زمانی که نه دستانتان و نه مناطق آسیب دیده زیاد چرب نشوند.
 • برای تسکین خارش های پوستی می توانید از کمپرس سرد نیز استفاده کنید.
 • از مواد شوینده بدون عطر استفاده کنید و از شستن لباس ها با نرم کننده های پارچه خودداری کنید.
 • از پوشیدن پشم و سایر پارچه هایی که باعث تحریک پوست می شوند خودداری کنید.

منابع : mayoclini   health.harvard

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!