در دوران بارداری بدن دچار اختلالهای زیدی میشودیکی از این اختلالها ریزش مو میباشد .در اکثر مواقع ریزش مو در این دوران موقتی است اما برای اینکه مو دچار آسیبهای بیشتر نشود باید با آن مقابله کرد.

دلایل ریزش مو در بارداری

تغذیه نامناسب

تغذیه نامناسب در دوران بارداری باعث ایجاد ریزش مو میشود در این دوران بدن به مواد معدنی و پروتئین  و ویتامینهای بیشتری نیاز دارد، آهن یکی ازمواد معدنی های مهم است که باید در بارداری مصرف شود در غیر این صورت مشکلاتی مانند ریزش مو مشاهده می شود.

بیماری ها

امکان دارد خانم باردار دچار بیماریهایی شود که این بیماریها باعث ریزش و شود یکی از این بیماریها دیابت بارداری و یا عفونت های قارچی معروف به کرم حلقوی است.البته مصرف داروهای فشار خون ویا استرس نیز باعث ریزش مو در بارداری میشود.

تغییرات هورمونی

در دوران بارداری بدن بانوان دچار تغییرات هورمونی میشود همین تغییرات هورمونی از مهمترین دلایل ریزش مو است.البته معمولا این وضعیت پایدار نیست و پس از گذشت چندین ماه تعادل هورمونی در بدن برقرار میشود و ریزش مو نیز قطع میگردد.

 

ژنتیک

عوامل ژنتیکی یکی دیگر از دلایل ریزش مو در دوران بارداری است. این نوع ریزش مو در اغلب موارد با مصرف دارو کنترل میشود.

 

 

ریزش مو در بارداری

 

کمبود هورمون تیروئید

کم کاری تیروئید یکی از مشکلاتی است که در بین زنان بسیار شایع  است نیز از وظایف هورمون تیروئید ،تنظیم سوخت و ساز بدن، سلامت روان و همچنین سلامت دستگاه گوارش، ناخن و مو است. کم کاری تیروئید تاثیر زیادی در ریزش مو دارد.

 

سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک یکی از مهمترین اختلالات هورمونی است در این اختلال مقدار زیادی هورمون مردانه توسط تخمدان تولید میشود. این اختلال در اغلب موارد با رشد بیشتر مو همراه است اما گاهی اوقات با عوارضی مانند ریزش مو همراه میباشد.

 

مشکلات مربوط به پوست سر

پوست سر ممکن است با مشکلات و حساسیت های بسیار زیادی مواجه شود. این آلرژی ها و یا سایر مشکلات پوستی می توانند در ریزش مو تاثیر داشته باشند. شوره سر یکی از بیماری های پوست سر است که تاثیر زیادی در ریزش مو دارد.

 

راه هایی جلوگیری از ریزش مو در بارداری

مکمل های غذایی مناسب

برای کنترل بهتر ریزش مو در دوران  بارداری می توان برخی مکمل های غذایی که حاوی ویتامین و مواد معدنی مختلف از جمله بیوتین یا B7 و سایر ویتامین های گروه B، ویتامین C، ویتامین E و روی یا زینک باشند را استفاده کرد.

 

شامپو ها و نرم کننده های مو

در دوران بارداری موها خشک میشوند برای بزطرف کردن حشکی مو میتوان از شامپو های نرم کننده استفاده کرد. معمولا بهترین گزینه برای جلوگیری از خشک شدن و ریزش مو در بارداری استفاده از شامپو هایی است که حاوی موادی از جمله شی باتر، روغن نارگیل، آلوئه ورا، روغن جوجوبا، روغن آووکادو و…یباشند.

 

روش های سنتی جلوگیری از ریزش مو در بارداری

روش های سنتی  بسیار مناسبی وجود دارد که می توان به راحتی از ریزش مو در بارداری جلوگیری کرد. یکی از این روشها ماساژ دادن پوست سر با روغن گرم می باشد. روغن هایی که مناسب این کار هستند عبارتند از روغن بادام، روغن جوجوبا، روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن خردل و… می باشند.

 

 

ریزش مو در بارداری

 

شیر نارگیل تازه نیز میتوان با دست بر پوست سر مالید و از ریزش مو در دوران بارداری جلوگیری کرد. دقت داشته باشید که پس از گذشت 20 الی 30 دقیقه باید شیر نارگیل را از روی موهای خود شست. شیر نارگیل مورد استفاده باید طبیعی و تازه باشد و از شیر نارگیل کنسرو شده برای این منظور نمی توان استفاده کرد.

 

یکی دیگر از محصولاتی که برای پوست و موی سر بسیار مفید است، ژل آلوئه ورا میباشد این ژل خشکی و عفونت پوست سر را ز بین میبرد وتاثیر زیادی در جلوگیری از ریزش مو در بارداری دارد. بدین ترتیب استفاده از روش های سنتی و مواد طبیعی برای جلوگیری از ریزش مو در بارداری باعث می شود تا هیچ گونه آسیبی به پوست و مو وارد نشود.

 

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!